Araştırma

Ev Kokusu

Her evin kendine has kokusu vardır. İlk defa girdiğiniz bir evdeki koku beyninizin bir köşesine işler. Ne zaman o kokuyu duysak o ev, o ev halkı aklımıza gelir. Ev ister başka bir eve taşınsın ya da başka bir mahalleye ya da başka bir şehre; evin kokusu değişmez. Bu kokular aslında o ev ve ev sahipleri hakkında bizlere pek çok şey söyleyebilir. Çocukların veya sigara içenlerin bulunduğu evler nasıl birbirlerinden farklı kokuyorlarsa, huzurun hakim olduğu evler de mutsuz evlerden farklı kokarlar. Esans ya da kokular bizleri yalnızca duygusal olarak değil, koku moleküllerinin beyne taşıdığı mesajlarla fiziki olarak da etkiler. Bunun farkında olan insanlar koku moleküllerinin etkisini kendi yararlarına kullanmakta gecikmemişlerdir. En yaygın olarak da bitkisel yağlar.

Bitkisel Yağlardan Güzel Hislere

Bitkisel yağlar evde kullanıldıkları zaman odalara nüfuz

edip olumlu titreşimler meydana getirirler. Ancak farklı bitkisel yağlar değişik hisler uyandırdıkları için ihtiyaç duyacağınız titreşim ve enerjiye göre belirli bir yağ ya da yağ karışımı kullanabilirsiniz. Özel yağlar, ilham, konsantrasyon, çalışmak, dinlenmek, uyumak ya da hayal kurmak için doğru ortamı oluşturarak ruh halinizi etkiler. Hatta bazı yağlar odadaki havayı dezenfekte ederek bazı hastalıkları önlemektedir.

Nasıl Kullanılır?

Ev içinde bitkisel yağları koku olarak kullanmanın birkaç yöntemi vardır. Kuru çiçekler ya da su dolu bir kasenin içine birkaç damla yağ damlatabilirsiniz. Yastıklı elbise askıları ve çekmece astarları da bir kaç damla yağ için idealdir. Bir parça ham pamuk ya da pamuklu bez üzerine bitki yağını damlatıp pamuğu bir radyatörün arkasına yerleştirebilirsiniz. Ya da içi su dolu küçük bir tabağa iki damla yağ ekleyip radyatöre yakın bir yere koyabilirsiniz, bu ayrıca nemlendirici işlevi de görecektir. Bir paspas üzerine serpiştireceğiniz birkaç damla bitki yağı hoş bir karşılama olacaktır.

Nerelerde Kullanılır?

Limon, misket limonu, portakal gibi turunçgillerin ferah kokular yayan yağları, özellikle holler için idealdir. Genellikle girişteki hollerin penceresi olmadığı için kokular burada toplanıp merdivenlere doğru yayılır. Böyle hollerde lavanta ve sardunya kullanılabilir.

Ailenizin ve arkadaşlarınızın rahatlayıp keyif alacakları ahenkli bir ortam oluşturmak için odayı birbiriyle çatışan bu kokulardan arındırıp mekanda yeni ve uyumlu bir koku karışımını hakim kılmak gerekir. Sandal ve gül idealdir. Meyve, sebze ve bitkilerin mükemmel doğal kokuları, mutfağı oldukça cazip ve çekici kılsa da bu mekan aynı zamanda istenmeyen, itici kokuların da kaynağı haline gelebilir. Özellikle yemek yenen bölümü, güçlü koku titreşimleri oluşturmadan temizlemek faydalıdır. Bu yüzden mutfakta daha taze bitki ve baharatların aromalarını kullanmak gerekir.

Yatak odaları yalnızca uyumaya hazırlanan mekanlar değildir, aynı zamanda dinlenilen, bir tür yenilenme mekanlarıdır. Yastığınıza damlatacağınız bir miktar bitkisel yağ dinlendirici ve huzurlu bir uykuya yol açacaktır. Çekmece ya da dolaplara lavanta keseleri yerleştirmek ya da dinlendirici bitkisel yağlar yakmak, güzel duygular uyandıracaktır. Örneğin tuvalet kağıdı rulosu içindeki kartona birkaç damla bitkisel yağ damlatın. Koku zaman içerisinde derece derece yayılacaktır.

Portakal

Parlak, neşeli ve yüceltici, taze portakal gibi kokan bir yağ

Sandal Ağacı

Misk kokusu vardır ama etkilerinde daha çok insanda derinlik uyandırır.

Nane

Her ne kadar bu keskin, temiz kokuyu anında tanıyorsanız da, diş macununa ya da çikolataya karıştırılmadığında, nasıl daha keskin ve saf olduğunu fark ederek şaşıracaksınız. Bu canlı, parlak ve keskin bir deneyimdir

Yasemin

Bu ince ama derin biçimde etkileyici kokudur. En kaliteli Yasemin yağı çok pahalıdır ama gerekli olan çok az bir miktarıdır. Evinizin tatlı, yumuşak, duyarlı yönünü ortaya çıkarır.

Limon Otu

Koklayın ve gönlünüzün ferahlığını hissedin. Bu yağ, limon otunun yapraklarından alınır ve insana, pozitif düşünce ve heyecan veren bir kokudur.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı