Aile ÖzelSağlıklı Hayat

Eyvah Bebeğim Hasta

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra onunla pek çok ilki birlikte yaşamaya başlayacaksınız. Bunların bazıları heyecan verici ve mutlu ilklerdir. Ama bir gön, ne yazık ki kaygılanmanıza ve üzülmenize yol açacak durumları yaşamanız mümkün. Bunun için de hazırlıklı olmak gerekir.

Bebeğinizin ilk hastalıkları muhtemelen sizin de yaşayacağınız ilk kaygılarınız olacak. Bu ilk hastalıklar genelde mikrobik hastalıklardır. Bir gece ansızın bebeğinizde grip, ateş ya da karın ağrısı, kusma veya ishal gibi bir sorun fark edebilirsiniz. Bu gibi ilkler karşısında anne babalar telaşlanarak ne yapacaklarını bilememektedirler. Heyecanlanmalarının bir sebebi de bebek hakkında bilgi eksikliğinin olmasıdır. Yapabilecek temel ve ilk müdahaleleri bilmek anne babaları rahatlatacak, soğukkanlılığı arttıracaktır.

Belki de bu bilgiler bebeğiniz için hayati önem taşıyacaktır.Bebeğinizin ilk hastalıklarında iki kural asla ihmal edilmemelidir. Bunlar;• Bebeğin sıvı ihtiyacına dikkat edilmesi. Bebeğinizin ister burun akıntısı, ister ishal, isterse kusma rahatsızlığı olsun mutlaka sıvı ihtiyacının daha fazla olacağını bilmelisiniz. Bunun için de bebeğinizi beslemeye devam etmelisiniz. Emziriyorsanız emzirmeye devam ediniz. Anne sütü mikroplara karşıilave koruma sağlar, doğal antibiyotiktir. Bol su hem bebeğin nezle belirtileri (ateş, burun akıntısı) ile mücadelesine yardımcı olur hem de kusma ve ishal sebebiyle vücudunun susuz kalmasını önler.

  • Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse derhal doktora başvurun. Çünkü yeni doğan bebeklerin bağışıklık sisteminin oluşması 3 ay sürer. Bunun için de ye-nidoğan grubundaki bebeklerde her türlü ateş ve enfeksiyon belirtisinin doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.3-12 aylık bebeklerde çeşitli hastalık belirtileri karşısında almanız gereken tedbirler;Ateş; bebeğiniz hasta fakat hareketli ve mutlu ise sadece ateşi var diye endişelenmeyin. Kontrol edin ve 38,5 dereceyi aşmıyor ise sorun yok demektir.
  • Mümkün oldukça bebeğinizi emzirmeye devam edin, anne sütü mikroplarla mücadele eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Çocuklarınızı nezle ve gripli kişilerden uzak tutun.
  • Aile bireylerinden bebeği kucaklarına almadan önce ellerini yıkamalarını isteyin ve öpmelerine mümkün mertebe mani olun.
  • Bebeğinizi sigara dumanından uzak tutarak evinizde sigara içilmesine müsaade etmeyin. Çünkü nazik bedenleri mikroba karşı bağışıklığını geliştirmediğinden hemen tepki vermeye çalışırlar.
  • Ağızlarına götürdükleri oyuncakları ve emziğini paylaşmaktan kaçının ve bu materyalleri sık sık yıkayın.

Biz ne kadar istemesek de hastalıklar; Cenab-ı Allah’ın o minik yavruyu hayatta daha dayanıklı kılmak için gönderdiği bir nimettir aslında. Kimden geldiğini bilerek telaşlanmadan, tevekkülle hastalıklara yapacağımız soğukkanlı müdahaleler hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatacaktır.

Etiketler

En Yeniler

Bir Yorum

  1. Merhaba;
    Bu bilgilendirici yazı için çok teşekkürler. Siz de benim gibi çok endişeli bir anneyseniz bu pratik bilgiler, benim gibi sizin de çok işinize yarar diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı