Fotoğraflıyorum

Fotoğrafçılığa Nereden Başlanır?

Son model cihazlara kadar her fotoğraf makinesi, bir ucunda delik ve diğer tarafında ışığa-duyarlı bir malzeme (film veya sensör) olan karanlık bir kutudan ibarettir. Çekeceğiniz fotoğrafların nasıl çıkacağı tamamen yeteneğe kalmış.

[Enes Ünal]

İnsanlık tarihinin fotoğrafçılık serüveni, İbnü’l Heysem’in karanlık kutuya iğne deliğinden yansıttığı bir ışıltıyla başladı. Temelleri bin yıl önce atılan bu uzun soluklu serüven, günümüzdeki şekline ancak 19.yy’da kavuşabildi. Bir asır öncesine kadar fotoğrafçılıkla ilgili temel ilkelere sahip olunmadan fotoğraf çekemezken, günümüzde Bas-Çek kadar basit bir duruma geldi.

Hem otomatikleşti, hem de cebimize sığabildi…

Günümüzde, fotoğraf çekmek dedemizin gençliğinde olduğundan çok daha basit bir hal alıp, hem otomatikleşti, hem de cebimize kadar sığabildi. Her hangi bir yerde arzu ettiğimiz fotoğrafları çekmek için ister cep telefonumuzun sunduğu kolaylıklılardan faydalanın, ister Dijital Tek-Objektifli Refleks (DSLR) fotoğraf makinelerinin yüksek kalitesinden faydalanın değişen sadece ışığın gücü. Işığın gücünü arkasına alabilenler çektikleri karelerin farkını ortaya koyabiliyorlar.

En iyi yol “DSLR”

Dijital makinalar Bas-Çek’ler haricinde diğer her şeyi yaparak, kaliteli standart çekimler yapmanıza olanak tanır. Acemilik safhasını geride bıraktıktan sonra izleyeceğiniz en iyi yol, Dijital Tek Objektifli (DSLR) geçiş yapmak olmalıdır. Bunlar, uzun süren bir öğrenme eğrisini aşmanızı gerektirse de kendinize özgü, yüksek kaliteli fotoğraflar çekebilmeniz ancak bu aşamadan sonra olacaktır.

Hangi makine işinize yarar?

Bas-çek

Bas-Çek fotoğraf makineleri mevcut olan en basit modeldir. Bütün ayarlarını otomatik olarak yapar ve manuel (elle) ayara imkân tanımaz. Teknik bilgi veya belirli bir eğitime gerek kalmadan herkesin kullanımına imkân tanır.

DSLR, orta format

Fotoğraf çekmeye meraklı kişilerin kullanımına daha uygun olan tek objektifli bu fotoğraf makineleri, tam-kare DSLR ile aynı işlevi görür. Ancak daha büyük olan sensörleri sayesinde çok daha detaylı görüntüler elde etmenizi sağlar. Değiştirilebilir lensleriyle sunduğu gelişmiş olanakları keşfetmek isteyenlerin bazı temel hususlarda ustalaşması da gerekir.

Elektronik-vizörlü ultra zoom

Bu makine uzakta duran nesnelerin çok daha yakından görünmesine imkan tanır. Gelişmiş kompakt fotoğraf makinelerine benzerler, ayrıca bu makinelerde dâhili uzun menzilli bir yakınlaştırma (zoom) objektifi bulunur.

Yeni nesil “aynasız kamera”

Yeni nesil aynasız kameralar ise DSLR kameralarla hemen hemen aynı özellikleri paylaşır. Piyasada pek yaygınlaşmayan bu model kameralarla usta fotoğrafçıların ifadesiyle, daha net görüntüler elde edilebilir. Ayrıca bu cihazları DSLR kameralardan ayıran diğer özellikse kullanımını kolaylaştıran dijital bir ortamdır.

İlk önce makinenizi keşfedin

Bu anlattığımız fotoğraf makinelerinden birisi elinizdeyse, özellikle de bu parlak bir DSLR ise hemen ardından birkaç kare yakalayın. Artık bunu sistemleştirirseniz dikkatinizin dağılması engellemeniz kolaylaşacaktır. Makinenizin nimetlerinden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, bütün ayrıntıları detaylı bir şekilde öğrenmeniz elbette ki gerecektir.

Her şeyi makineden beklemeyin. Çok para verip aldığınız makine bir işe yarayamayabilir. Hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız, ilk etapta farklı ISO ayarlarıyla fotoğraf çekerek kameranızı deneyin. Yüksek ISO değeri sensorun ışığa daha duyarlı olmasını sağlarken düşük değer, sensoru ışığa daha az duyarlı yapar. Sonra, farklı aydınlatılan bir ortamda aynı işlemi tekrarlayın. Ve böylece fotoğrafçılık serüveninize ilk adımınızı atmış olacaksınız.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı