Sağlıklı Hayat

Ftalik Asidin ünlük Hayata Yansıması

Günlük hayatta kimyasalların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır ve çoğu çevreye veya insan sağlığına zarar verebilecek niteliktedir. Bu zararlar kimyasalın yapısına, kullanım şekline, miktarına ve yerine göre değişkenlik gösterir. Kimyasalların olası zararlarını bilmemiz onları doğru ve etkili bir şekilde kullanmamızı sağlar.

Örneğin ftalik asit esterleri, her ne kadar ismini belki hiç duymasak bile 50 yıldır günlük hayatımızın hemen hemen her alanında sıkça kullandığımız kimyasal maddelerden biridir. Ftalik asit esterleri, 1-10 arası karbon içeren farklı alkoller ile ftalik asitin esterleşmesi sonucu elde edilen kimyasallardır ve piyasada kullanılan 30 farklı çeşidi mevcuttur. Düşük molekül ağırlığına sahip ftalik asit esterleri üretim aşamasında çözücü ve taşıyıcı olarak kullanılır. Yüksek molekül ağırlığına sahip olanlar ise plastiğe esneklik ve yumuşaklık vermesi için kullanılmaktadır.

Kullanım alanları

Şampuanlar, nemlendiriciler, kremler, parfüm, saç spreyleri, ojeler gibi kişisel bakım ürünlerinde esneklik ve yumuşaklık vermek için kullanılır. Serum torbaları ve tüpleri gibi tıbbi ürünlerin yanı sıra, vinil yer döşemeleri, borular, duvar kâğıtları, duş perdelikleri, vinil stor perdeler, ev boyaları, çizmeler, ahşap vernikleri gibi inşaat malzemelerinde kullanılır. Bizim dikkat etmemiz gereken alan ise ftalikin tüketim ürünlerini kapsamayan kullanım alanıdır.

Bu alanda yapıştırıcılarda, oyuncaklarda, biberon, dişlik, beslenme çantaları, yağmurluk, mürekkep, böcek ilaçlarında kimyasal
katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Dünyada ftalik asit esterlerinin yıllık tüketim miktarı 5 milyon ton civarındadır. Vücudumuza solunum, ağız ve deri yolu ile giren bu kimyasalların kansere, erkeklerde kısırlığa ve kızlarda erken ergenliğe sebep olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple Amerikan Kongresi üç çeşit, Avrupa Birliği de dört çeşit ftalik asit esterinin kullanımını sınırlandırmıştır. Bunlar: Di-2-ethylhexyl phthalate: DEHP, Dibutyl phthalate: DBP, Diisobutyl phthalate: DIBP and Benzyl butyl phthalate: BBP maddesidir. Bu maddeler çocuk oyuncakları, biberon, dişlik ve uyku tulumlarındaki kullanım miktarı 0.1% olarak sınırlandırılmıştır. Bu miktarın aşılıp aşılmaması üretim prosesindeki hassasiyete bağlıdır ve ürün içeriklerinde ne kadar kullanıldığı açıkça belirtilmemektedir.

Daha dikkatli nasıl kullanılır?

Sağlıklı bir hayat sürdürmek istiyorsak bu tür ürünlerde mümkün olduğu kadar doğal alternatiflerini tercih etmemiz gerekmektedir. Mümkün olmadığı durumlarda ise plastik malzemeden imal edilen ürünleri sınırlı zaman diliminde kullanmak gerekir. Bu ürünlerin sıcak su ile temasa geçilmesinden sakınmak gerekir. Buzdolabında ya da kilerdeki saklama kaplarında plastik malzeme kullanılan ürünler tercih edilmemelidir. Özellikle kimyasal reaksiyona girebilecek turşu, domates gibi asit miktarı yüksek gıdaların kullanımında ve plastik ve köpükten imal edilen bardaklardan sıcak sıvı içmekten olabildiğince uzak durmak gerekir.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı