Kişisel GelişimKültür Sanat

Futbol Çocuğa Sığındı

Futbol sektörü kendini temizlemek için saf, temiz izleyicilere ihtiyaç duymaktadır.

Futbol Federasyonu yeni bir uygulama başlatıyor. Uygulamanın adı “Kadınların ve 16 yaş altı çocukların müsabakalara ücretsiz girme” projesi. Bunu nedeni ise şiddet ve futboldaki çirkinliklerin önüne geçmek.
Yapılan açıklamanın ilk kısmında “Futbolun içinde bulunduğu süreçte; onun geleceğine katkıda bulunmak ve oyuna olan ilgiyi artırma” vurgulanırken ikinci kısım daha dikkat çekicidir. İkinci kısımda “şiddet ve düzensizliği önlemek, çirkin ve kötü tezahürata engel olmak ve ailelerin rahatlıkla izleyebileceği müsabaka ortamı oluşturmak”tan bahsedilmektedir. Buradan “şimdiki kötü durumun temizlenmesi için çocuklar ücretsiz temizleyici /izleyiciler olarak davet ediliyor” gibi bir mana çıkmaktadır. Şüphelerimizin doğruluğunu tasdik mahiyetindeki, “Eğer gelirseniz futbola çok önemli katkılarınız olacağına inanmaktayız.” vurgusu iddiamızı haklı çıkartmaktadır.
Bu açıklamalar gösteriyor ki futbol sektörü kendini temizlemek için saf, temiz izleyicilere ihtiyaç duymaktadır. Ancak burada akla gelen soru şudur; “Futbol temizlenmeye çalışırken çocukların kirletilmesi ihtimali de yok mu?” Bu sorunun cevabı eğitimle alakalı olduğundan cevabımızı bu alanda arayalım.
“Eğitim, toplum içinde değerli olan şeylerin, yetenek, tutum, davranış biçimlerinde öğretilme süreçlerinin tamamıdır.” Yani toplum içindeki değerli olduğunu gördüklerini, yetiştirmek istediği yeni nesillerine öğretir. Eğitim hakkında onlarca tarif vardır. Bu da gösteriyor ki eğitime giden yollar çok ve çeşitlidir. Bu tarifi seçmemizin sebebi ise, burada toplum içerisinde değerli görülenlerle, davranış arasındaki irtibatı dikkat çekmesidir.
Çocukların sahalara seyirci olarak davet edilmesi, bu tarife göre toplum içerisinde değerli olana davet şeklinde anlaşılır. Davet eden değerine güveniyorsa elbette problem yok. Ama “şiddet ve düzensizliği önlemek, çirkin ve kötü tezahürata engel olmak” şeklinde yapılan davette, bundan söz etmek pek de mümkün değildir.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı