İnsanKişisel Gelişim

Gençlik Nasıl Yaşanır?

Yaşamak güzel şey.

Bir de gençsen, gücün kuvvetin yerindeyse, hayallerin gökyüzü kadar uçsuz bucaksız, için de bir deniz gibi kıpır kıpırsa yaşamak daha bir güzeldir.

Lakin hayat kısa, gençlik durmuyor yerinde. Doğan bir güneş, elde tutulan bir kuş gibi. Ne güneşi doğduğu yere bir çivi ile çakabiliriz ne ellerimizi kafes yapıp bir ömür içinde kuşu tutabiliriz. Güneş dönüp dolaşıp batacak; kuş, elimizden usulca sıyrılıp günle beraber âlemlerimizden sefer eyleyecek.

Gözümüzü kapattık. Daha yaşımız 15. Aradan bir iki saniye geçti, açtık gözlerimizi. Yirmilerin başındayız, otuza ulaşmak için merdivenin basamaklarını yapmaya başlamışız çoktan. Tam merdivenin son basamağını yapıp işi bitirdik, biraz dinlenelim derken ömür kapımızı birileri tıklatıyor. Açıyoruz. Arkasında ellili yaşları almış kırklı yaşlarımız. Gençliğimizin hatıralarını getirerek bizi ziyaret ediyor. Hatıraları alıp bakıyoruz ve başlıyor keşkeler.

İşte, hayat bu kadar kısa. Kuşlar uçadursun, biz keşke dememek için ne yapmamız lazım ona bakalım.

1-Zamanı verimli kullanın

Hayat bir nehirse, nehrin en hızlı çağladığı, gündüzün geceye, gecenin gündüze bir an önce kavuşmak için deveran ettiği noktadasın. Gençsin. Heyecanlısın. İçin, bitmez tükenmez enerjiyle kıpır kıpır.  Yaşamak istiyorsun hayatı yaşamak; doya doya, künhüne vara vara.

Öyleyse kendinize bolca zaman ayırın, mutluluk duyacağınız işlerle meşgul olun. Fakat mutlu olacağım diye de zamanınızı heba edecek şeylerle uğraşmayın. Plan yapın, istikametiniz, hedefleriniz olsun. Yürüyün demeyeceğim size. Koşun… Hedeflerinize ulaşmak için. Korkmayın. İçinizdeki enerji, hedeflerinize götürecek kadar çok. Güzel anlar yaşamanın formülüdür bu:  Ömür saatinizi iyi kurup, iyi zaman planlaması yapmak.

2-Sağlıklı beslenin ve spor yapın

İyi yaşamanın öncelikli kuralıdır; sağlıklı beslenmek. Bedeninizi sevin, önemseyin, ona sahip çıkın. Zararlı yiyecek ve içeceklerden kaçının. Helal ve sağlıklı şeylerle beslenin. Vücudunuza giren şeyler zarar değil, yarar versin. Enerjinizi arttırsın. Spor yapın. Bedeninizi hantallaştırmayın. Hantal bedenler, hastalıkların sıklıkla uğradıkları yerler olur. Buna dikkat edin. Hastalık gelmeden, sağlığın kıymetini bilin. Güzel, kaliteli bir hayat yaşamak kendine iyi bakmaktan geçer.

3-Arkadaşlarınızı iyi seçin

Arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Nasıl bir hayat kalitesi ve ahlaka sahipsin, işte o zaman anlaşılır. Gencim diye herkesle arkadaşlık etmemelisin. İyi ahlaka sahip, daima gülümseyen,  çözüm odaklı, kaliteli insanlarla arkadaşlık kurun. Yüzü sirke satan, zararlı alışkanlıklarını size aşılamaya çalışanlardan uzak durun. İyi bir insan olmak için iyi insanlarla vakit geçirin. Onlarla iyilikte ve güzellikte yarışın.

4-Kendinize güvenin

İnanmak başarıya götürür. Kendinize inanın ve güvenin. Yeni şeyler deneyin.  Zorluklarla karşılaşacaksınız elbet. Ne olursa olsun, kaçmak değil, mücadele etmektir marifet. Mücadele edin. Şikâyetçi olmayın. En kötü anlarda bile,  öğreneceğim bir şey vardır diyerek ders çıkarın. Böylece her zaman kaybeden değil de kazanan olursunuz. Çünkü yeni şeyler öğrenirsiniz.

5-Okuyun

Okuyun, çok okuyun; fakat arı nasıl ki her çiçekten bal almıyorsa siz de seçerek okuyun. Seçkin okur olun. Her kitap yeni bir dünya. Yeni dünyalar, yeni hayatlar keşfedin. Beyninizin en iyi çalıştığı, zihninizin en açık olduğu zamanlardır bu zamanlar. Bu vakitleri iyi değerlendirin. Gençliğinizde beyniniz uçsuz bucaksız verimli bir tarla. Ne ekerseniz, sonraki yaşlarınızda mahsul olarak onları toplayacaksınız. Unutmayın, bilgili insanlar, kendilerini sürekli okuyarak geliştirirler.

6-Gezin

Durmayın. Evin bir köşesine elinizde telefon ya da bilgisayarla çöküp kalmayın. Atın bunları elinizden. Kalkın ayağa. İçinizde bir daha bulamayacağınız bir enerji var. Buna yetişkinlik ya da yaşlılık değil, gençlik enerjisi diyorlar. Çıkın dışarıya gezin, dolaşın. Yeni yerler görün, yeni insanlar tanıyın. Nasıl düşündüklerine, nasıl yaşadıklarına bakın. Ders çıkarın, ibret alın. Ufkunuzu genişletin.  Hayat dört duvar arasından ibaret değil, bunu bilin.

7-Aile ve akraba bağlarını kuvvetlendirin

Ailenizi ve akrabalarınızı ihmal etmeyin. Çünkü onlar bizim vazgeçilmezlerimizdir. Başımıza bir hal gelse ilk koşacak onlardır. Bu nedenle ailenizle vakit geçirin, aktiviteler yapın. Yakında olan akrabalarınızı ziyaret edin, uzaktakileri telefonla arayıp hal hatırlarını sorun. Hayat kumbaranızda onlarla ilgili güzel hatıralar biriktirin. Bağlarınız daima sıkı ve güçlü olsun. Siz onlara sevgi ve saygı gösterin ki onlar da sizi sevip saysınlar.

8-Paranıza sahip çıkın

Yapacağınız harcamaların planını iyi yapın. Elinize geçen parayı har vurup harman savurmayın. Her alışveriş yaptığınızda alacağınız şeye ihtiyacınız var mı yok mu diye kendinize sormayı ihmal etmeyin. Gerçekten gerekli ise alın. Yoksa paranıza sahip çıkın. Bu yaşlarda elinizdeki parayı doğru yönetirseniz, ilerleyen yaşlarda zorluk çekmezsiniz.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı