Kolay Hayat

Geri Ödemeli, Ödemesiz

Geri Ödemeli, Ödemesiz

Bir önceki yazımda “Girişimcilik Sertifikası”nı almak için hangi aşamalardan geçmeniz gerektiğinden bahsetmiştim. Şimdi diyelim ki sorunsuz bir şekilde eğitiminizi tamamlayarak sertifika almaya hak kazandınız. Ancak burada belirtmem gereken bir konu var. Desteklerin oranları illere, cinsiyete (kadın girişimci) ve engellilere (engelli girişimcilere) göre değişiyor.

Oranlar 1. ve 2. bölgeler için %60, girişimcinin kadın veya özürlü olması halinde %70 oluyor. 3. 4. 5. ve 6. Bölgelerde bu oran %70, girişimcinin kadın veya özürlü olması halinde %80 olarak uygulanıyor. “Şimdi ne olacak?” diyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra geri ödemesiz veya ödemeli desteklere konusu karşımıza çıkıyor. Alınan sertifikalarla başvurulduğunda bazı desteklemelerin geri ödemesi var iken bazılarının yok. Bunların detaylarına bakacak olursak:

Geri ödemesiz kuruluş desteği

İşletme kuruluş giderleri için geri ödemesiz olarak verilen bu desteğin üst limiti 2000 TL’dir.  İşletme kuruluş aşamasında noter masrafları yanında iş ana sözleşmesinin hazırlanması ve onaylanması, işletme müdürü imza sirküleri/imza beyanı, defterlerin tasdik ettirilmesi karşılanıyor. Bundan sonra sırasıyla takip edilen başlıkları şunlar: İşletmenin ticaret/esnaf sicil kaydının yapılması, işletmenin sicil gazetesinde ilanı, fatura, irsaliye ve gider pusulası belgelerinin basımı ve tasdiki, ilgili odalara kayıt yaptırılması, işyeri açma ve çalışma izin ve ruhsatlarının alınması, yazar kasa alımı, mali müşavir ve muhasebeci ücreti ve ilgili hükümleri uyarınca hazırlanan ve her yıl yayımlanan asgari ücret tarifesindeki tutar konularında geri ödeme yapılıyor.

Geri ödemesiz makine, teçhizat ve ofis

İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 12 ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımı için geri ödemesiz olarak verilen bu desteğin üst limiti 18 bin TL’dir. Bir de geri ödemesiz “işletme giderleri desteği” başlığı altında 24 ay içinde gerçekleşen işletme giderlerine yönelik geri ödemesiz olarak ödenecek desteğin üst limiti her ay için 5 bin TL’dir. Bu destek toplamda 30 bin TL’dir. Şunlarda olarak sayılır:

  1. Personel net ücretleri (Asgari geçim indirimi, ikramiye, prim vb. ek ödemler net ücrete dâhil edilmez),
  2. Elektrik, su, ısıtma, telekomünikasyon, işyerinde ürün/hizmet üretim amaçlı kullanılan makinelere ait yakıt giderleri.
  3. İş yeri kirası (Stopaj ve ortak giderler hariç)

Geri ödemeli sabit yatırım desteği

Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınacak, makine ve teçhizat için teminat karşılığı geri ödemeli olarak verilen bu desteğin üst limiti 100 bin TL’dir.

Artık hayallerinizi gerçekleştirmek için proje fikirlerinizi oluşturup başvurunuzu yapabilirsiniz. Unutulmaması gereken son bir konu daha var. Bu teşviklerde; fatura karşılığı ilgili harcama yapılır, firmaya ödemesi banka üzerinden yapılır, fatura, ödeme dekontu ve destek ödeme talep formuyla beraber KOSGEB hizmet merkezine başvuru yapmanız gerekir. Şimdiden bol kazançlı günlere…

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı