Gidilirse Düden Şelalesini Neden Gidilir?

0

Yanı başımızda öyle güzellikler durur ki baksak da göremeyiz ya da görmek istemeyiz. Bazen para harcamaya kıyamaz bazen de zaman ayıramayız. Ama bir yabancı gelip de o güzelliği sahiplenmek istediğinde mangalda kül bırakmayız. İşte, Düden Şelalesi yanı başımızda, Antalya’nın görülmesi ve sahip çıkılması gereken güzelliklerden sadece bir tanesi.

Antalya’nın bu güzel incisi merkeze çok yakın. Şehirde yaşayanların yaz mevsiminin bunaltıcı sıcaklığından kurtulmak için tercih ettikleri yerler listesinde ilk sırada bulunuyor. Bunun yanında yerli ve yabancı turistlerin de oldukça rağbet ettiği bir yer. Esas itibariyle ailecek gidilebilecek, negatif elektriğin atılabileceği bir yer Düden Şelalesi.

Ağaçların arasına gizlenmiş cennet köşesi

Düden şelalesi mevki olarak, şehir merkezine yaklaşık 8 km mesafede bulunuyor. Varsaklar beldesinde, ağaçlar arasında gizlenmiş bir cennet köşesi adeta. Her yerde olduğu gibi burada da park problemi hat safhada, ama park parası vermenize hiç gerek yok.  Az ileriye doğru giderseniz park edebileceğiniz boş araziler bulabiliyorsunuz.

Giriş de maalesef ücretli. Ama hemen girmekten vazgeçmeyin, çünkü ücret çok cüzi bir miktar. Ama içeride gördükleriniz size o kadar çok tesir ediyor ki girişteki ücret aklınıza dahi gelmiyor.

Ömürlük çınarın altında suyu dinlemek

İçeriye doğru ilerledikçe şelalenin sesi daha da artıyor ve bu ses sizi heyecanlandırıyor. 22 metre yükseklikten dökülen şelalenin ön tarafına geçerken küçük köprülerden ve basamaklardan iniyorsunuz. 600 yaşındaki Çınar ağacının altına geldiğinizde suyun sesi, esintiyle birleşince derin hülyalara dalıp gidiyorsunuz.

Şelalenin dibine doğru yaklaştıkça bir yandan su baloncukları yüzünüze dokunurken fotoğraf makinelerini korumaya çalışıyorsunuz. Su buz gibi soğuk ve yüzmek yasak. Zaten bu soğuk suya hangi aklıselim girer ki diye düşünebilirsiniz. Fakat tabelalarda yasak olduğu belirtilse de kendini buz gibi sulara bırakanlar oluyormuş.

Şelalenin döküldüğü yerdeki merdivenden çıkınca önce dar bir geçitle karşılaşıyorsunuz. Dar geçit sizi muhteşem bir manzaraya götürüyor.

Üstten damlayan su ensenizden içeri girip bazen sizi kızdırsa da bu eşsiz güzellik, adeta sinir hücrelerinizi devre dışı bırakıyor. Her şeyin bir nihayeti olduğu gibi bu manzaranın da sonu geliyor. Yukarıya doğru çıkan döner merdivenden yeryüzüne ulaşıyorsunuz.

Rengârenk papağanlar ve hediyelikler

Çıkışta rengârenk papağanlar dikkatinizi çekiyor. Sahibine ve insanlara fazlasıyla alışan bu papağanlar, ağaç dalına tutunmuş hem manzaranın tadını çıkarıyor hem de kendileri ile fotoğraf çektirmek isteyenleri bekliyor. Papağanlarla fotoğrafın bedeli 10 TL.

Şelale alanının içerisinde hediyelik eşyacılarda var. Düden’den bir hatıra kalsın diye düşünürseniz şayet, bu hediyeliklerden alabilir, eşinize dostunuza hediye götürebilirsiniz. Tabi bunun yanında, bana hatıra sadece fotoğraflar kalacak diye de düşünebilirsiniz. Karar sizin.

(Toplam 161 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.