Araştırma

Göğün Sıra Dışı Kuşları

Kuş misali kanat çırpan uçak

Hem tasarımı hem de uçma prensibiyle uçaklar arasında benzerine az rastlanır bir model varsa o da Riout 102T Aileron isimli uçaktır. Deneysel olarak 1937 yılında sadece bir tane üretilen hava aracı, tek kişilik tasarlanmış. Bu uçağın da diğer modellerdeki gibi kanatları var, fakat kanatlar sabit durmuyor. Yani uçmaya başlayacağı zaman bir kuş gibi kanat çırpmaya başlıyor. Kanatları da bu prensibe göre tasarlanmış. İlginçtir ki bu uçak kanat çırparak uçmayı başarmış.

En ağır yükler ondan sorulur

Dünyanın en büyük kargo uçağı olan An-225 Mriya, “Buran” uzay aracını taşımak için tasarlandı. Bir adet üretilen uçak, Sovyetler döneminde askeri görevlerini yerine getirdikten sonra 8 sene boyunca hangara kaldırıldı. Daha sonra yenilendi ve ticari olarak büyük yükleri taşımak amacıyla tekrar gökyüzüne döndü. Uçak, taşıdığı 253,820 kg yük ile bu alandaki rekoru elinde tutuyor. Ayrıca uçağın güçlü 6 adet motoru bulunuyor ve azami yükle 4 bin kilometre mesafeye uçabiliyor.

Uçak mı yoksa uçan daire mi?

Bu güne kadar gördüğünüz bütün uçakları unutun. Vought 173, ilginç tasarımıyla tamamen havacılık sınırlarını aşmış, değişik bir tasarım. Uçan pankek adı takılan uçak, adeta uçan daireye benziyor. ABD’li mühendisler tarafından 1930 yılında tasarlanan uçak uçmayı başarsa da 1947 yılında emekliye ayrılmış. Emekli edilmesinin sebebi, uçuşta yaşanan problemlerin giderilememesi olarak gösteriliyor.

Uçan varil

İlginç uçaklar listesinin en başında yer alan Stipa-Caproni, 1932 yılında üretildi. “Uçan varil” lakaplı bu uçak İtalyan mühendis Luigi Stipa tarafından tasarlandı. Uçağın motor ve pervanesinin gövdenin içinde olması fikri, jet uçaklarının gelişiminde önemli bir ipucu oldu. Uçak gereken ilgiyi görmedi ve hiçbir zaman seri üretimine geçilmedi. Çünkü gerçekten uçmadı, orijinal test raporlarına göre yerden sadece 5-6 metre yükseklikte 500 metre kadar uçabildi.

En hızlı insanlı uçak X-15

Havacılık efsaneleri arasında yer alan X-15, insanlı en hızlı uçuş rekorunu yıllardır elinde bulunduruyor. 1959 yılındaki ilk uçuşundan itibaren 8 pilotla toplam 13 kez uçtu. Uçuşlarının birinde 7,274 km/h hıza ulaşarak dünyanın en hızlı insanlı uçuşunu gerçekleştirdi. “Karman line” denilen atmosferi uzaydan ayıran hattın sınırlarında uçabilen uçak, uzay araçları tasarımı konusunda önemli veriler sağladı. Ayrıca astronot eğitimlerinde de kullanıldı. Arka tekerlekleri olmayan uçak kızak benzeri bir düzenek üzerine inişlerini gerçekleştiriyordu ve uçuş menzili 450 km idi.

Gökyüzü yeni modelleri bekliyor

NASA ve Boeing’in ortak geliştirdiği yeni nesil yolcu uçağı X-48B, pilotsuz uzaktan kumandayla uçuruluyor. 2250 metre irtifaya kadar yükselebilen uçak, geleceğin yolcu uçağı olarak gösteriliyor. Uçağın yeni versiyonlarının iki katlı olması ve 800 yolcu taşıması planlanıyor.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı