Kültür SanatSağlıklı Hayat

Göz Tansiyonu Sinsice İlerliyor

Bütün dünyada önlenebilir körlüklerin en önemli sebeplerinden biri olarak bilinen göz tansiyonu, milyonlarca insanı etkileyebilen yaygın bir göz hastalığıdır. Glokom olarak adlandırılan hastalık tedavi edilmezse körlüğe sebep olabilir.

[ Op. Dr. Faruk Eroğlu (Hisar Intercontinental Hospital) ]

Glokom, göz içi sıvısını dışarı boşaltan kanallardaki tıkanıklık sebebiyle olur. Sıvının yeterli boşalamaması veya sıvının fazla üretilmesi ve bunlara bağlı olarak göz içi basıncı görme siniri hücrelerini öldürür. Glokom kalıcı görme kaybına yol açtığı için dikkat edilmelidir. Erken belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerlediği için ayrıca önemlidir.

Erken teşhis için yılda bir kez göz taraması şart

Göz tansiyonu olarak bilinen ve sıklıkla 40 yaş üzeri kişilerde oluşan glokom, erken dönemde belirti vermeden yıllar içinde gizlice ilerleyebiliyor. Sinir liflerinin hasara uğramasıyla, görme alanında kayıplara sebep olabilen glokomun oluşturduğu hasarlar kalıcı olmakla birlikte tedaviyle de göz eski sağlığına kavuşamayabiliyor. Glokom
göz taramalarında veya normal göz muayenesinde ortaya çıkabildiği için, özellikle ailesinde bu hastalık olanlar yılda bir kez göz taraması ve muayene olunması oldukça önem taşımaktadır.

Teşhis konulması için yapılacak olan testlerle hastalığın seviyesi belirleniyor

Glokom, dikkatli bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Teşhise yönelik göz muayenesinde Tonometre, Oftalmoskopi, Görme Alanı ve Işık Tomografisi (OCT) yöntemleri uygulanır.

Glokom tedavisi sabır ve özen gerektirir

Glokom tedavisinde maksat göz tansiyonunu düşürerek hasar görmeyen sinir hücrelerini korumaktır. Bir defa hasar görmüş sinir hücrelerinin tekrar iyileştirilmesi mümkün olmadığı için glokomda erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Hastalığın tedavisi ömür boyu sürer ve kararlılık ister. Hastaların görme yeteneğini koruyacak olan da bu kararlılıktır.

Göz tansiyonunu düşürmek amacı ile en sık kullanılan yöntem ilaç tedavisidir. Haç tedavisinde çeşitli göz tansiyonu damlaları ve haplar kullanılır. Glokom teşhisi konulan hastalarda ilaç tedavisi hayat boyu devam etmelidir.

Haç tedavisi ile göz tansiyonu düşürülemeyen hastalarda lazer kullanılır veya cerrahi operasyon yapılır. Cerrahi girişimin yeterli olmadığı dirençli hastalarda özel tahliye tüpleri yerleştirilir.

Ekran Alıntısı

Kimler risk grubuna girer?

Her bireyin düzenli olarak yılda bir kez göz kontrolünden geçmesi gerekir. Ancak, bazı kişiler bilhassa bu kontrollere dikkat etmelidir:

  • 45 yaşın üzerindeki kişiler
  • Ailesinde göz tansiyonu hastalığı bulunanlar
  • Şeker hastaları
  • Gözünde miyop olanlar
  • Uzun süre kortizonlu ilaç kullananlar
  • Göz travması geçirenler

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı