Eğitim

Gül tutan Gül kokar

İnsan sosyal bir varlıktır.” Doğrudur, yalnız değil, toplu h alde yaşamak için yaratılmışız. “S izi kabilelere ayırdık, ta ki birbirinizi tanıyıp bilesiniz.” buyuruyor Allah (c.c.) Teâlâ da. Birlikteyiz ve birli kte yaşayıp, birlikte  inanıyoruz!

Öbek öbek yayılmışız yeryüzüne, hepimiz bir diğerinin kimi zaman eli kolu, kimi zaman gözü kulağıyız. İşte bu birliktelik birimizin diğerine benzemesine de vesile oluyor aynı zamanda. İçinde bulunduğumuz iklim şekillendiriyor bizi; “kara kıta”dakiler kararıyor, kuzeye yaklaştıkça renklerin açıldığına şahit oluyoruz. Üzerimizdeki güneş, altımızdaki toprak değiştiriyor bizi, kemiğimize işliyor; farkına varsak da varmasak da!

Bunun belki de hepimizin şahidi olduğu en güzel v e en açık örneği, artık sayıları a zalmış uzun ömürlü nineler yahut dedelerimiz. Okumak ve yazma kla hiçbir vakit münasebeti olmamış bu d erviş-haslet ihtiyarların ilimleri ve irfanları adeta bir derya gibiydi! Konuşur ken bir ırmak gibi tatlı tatlı şırıltılarla aka rağızlarından mestane ve mülayim kelimeler. Dolu dolu konuşan bu insanları yetiştiren dünya, Osmanlı ailesinin sözlü kültürle beslenen dünyasıydı. Onlar okum amıştı bel ki ama dinliyorlardı.

Etrafına birikip konuşsun diye bekledikl eri insanlar hep iyiyi ve güzeli dillendirirdi.  Bugün evler imizde en çok konuşan şey dört köşeli o iğreti kutu! Bu kutu daha çok yalan ve çirkin olanı k onuşuyor ve gösteriyor. Bugün çocuklarımızın yetişme tarzı da aynı. Bulundukları ortam karanlık ve şerliyse ruhları kararıyor; aydınlık ve hayırlıysa yeşeriyor, parıldıyor ruhları. Hatta yazları mesela, yalnız bir-iki ay için bile olsa minicik ellerine büyük gelen “Kitapların en güzelini” aldıkları yahut boyunlarına asıp sokaklarda seğirttikleri demlerde yüzlerinde beliren ışıltı, yumuşacık ifade “ortam”ın ruhlara, ruhlarımıza sindiğine ne güzel örnektir.

Evet, farkında olsak da olmasak da çevremiz büyütüyor bizi, çevremiz tarafından besleniyoruz. “Çalıda gül bitmez, cahile söz yetmez.” demiş atalarımız ve ancak gül tutan el, gül kokar. Elinizde güller olsun hep.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı