AraştırmaKolay Hayat

Güvenli İnternet İçin Aile Boyu Disiplin 2

İnternet Kullanımı

Her insanın sokağa çıkarken niyeti bir olmadığı gibi internette bulunan insanların da niyetleri bir değildir. Bazıları iyilik için girer internete bazıları da kötülük için. Sokakta art niyetli bir insan ile karşılaştığımızda hemen yolumuzu değiştiririz veya güvenlik için yardım isteriz. İnternetin de bundan farkı yoktur. Tek farkı tehlike kapımıza gelmeden onu önlemenin çaresine bakmaktır. Bu yazımızda size internetteki tehlikelerden uzak kalmanın yollarını anlatacağız.

Kişisel bilgisayar güvenliği sadece çocuklar için değildir. Her insanın sokağa çıktığında korunması gereken durumlar olabildiği gibi her bilgisayar kullanıcısının da alması zaruri güvenlik tedbirleri vardır. Bu yazının konusu içerik filtreleme olduğu için kişisel bilgisayar güvenliği konusunda ayrıntılara inmeyeceğim. Ama kısa kısa bahsetmek istiyorum.

Virüslerden Korunmak

Bilgisayarınızda muhakkak bir antivirüs yazılımı bulunsun. Bu yazılımlar internetin kolluk kuvvetleri gibidir. Antivirüs yazılımı satın almak istemiyorsanız, birçok ücretsiz seçenek var. Üstelik hemen hemen bütün antivirüs yazılımlarının Türkçe ara yüzü de bulunmaktadır.

Casus Yazılımlardan Korunmak

İstihbarat teşkilatlarının yaptığı gibi görevi gizliden yürütmesi gereken yazılımlar da vardır. Bilgisayarınıza sizin izniniz ve kontrolünüz dışında bazı verileri ya da istatistikî bilgileri başka bir sunucuya aktaran yazılımlar bulaşabilir. Bunların bazıları zararlı, bazıları da zararsızdır. Sadece reklam amaçlıdır. Güncel antivirüs programları bu tür zararlıları engelleyecek kapasiteleri mevcuttur. Ancak sadece bu tür tehditleri engellemeye yönelik özel programlar da bulunmaktadır.

Ağ Güvenliği

Bilgisayarınız internete bağlandığı anda birçok bilgisayarla ortak bir ağda yer almaya başlamışsınız demektir. Bu da demek oluyor ki bilgisayarlarınıza zarar vermeye çalışan kötü niyetli kişilerin saldırılarına maruz kalabilirsiniz. Bu saldırılar genelde doğrudan sizin bilgisayarınıza karşı yapılmaz. Belirli güvenlik açığı olan bilgisayarlara yapılır. Antivirüs programınız size temel ağ güvenliği de sağlayacaktır. Yine ağ güvenliği amacıyla üretilmiş farklı kullanım alanlarına göre güvenlik duvarı programları da üretilmektedir.

Uygunsuz İçeriğe Erişimin Engellenmesi

Ana okulundan itibaren çocuğumuza öğretiriz uzak duracağı yerleri ve kişileri. Belki biraz uygunsuz içerik taşıdıkları için belki de ondan zarar görme ihtimalleri olduğu içindir bu tedbir. İnternette uygunsuz içerikten uzak durmak da, bundan farksızdır.

Kumar, bahis, cinsellik ve şiddet içeren siteler vardır. Bunlardan uzak durmak gerekir. Çocuklarımızın bu web sitelerine erişmesini engellemek istemek en doğal hakkımızdır. Çocuklar kendilerine uygun içeriği görüntülerken bazı web sitelerinde aniden karşısına çıkan ve içerisinden gelen rahatsız edici içeriğe maruz kalabilir. Reklam göstererek para kazanan bu siteler sizin aradığınız bir bilgiyi size verecekmiş gibi görünerek sizi kandıran sahte web siteleri vardır.

İnternet sokaklarımız gibidir. Çocuğunuzu korumak için sokağa tek başına çıkartmıyorsunuzdur. Ama sokaktan uzak tutmanızın da imkânı yoktur. İnternetle çocuğunuzu tanıştırın. Ama yanında bulunmanız gerektiğinde yanında bulunun, uzaktan takip etmeniz gerektiğinde onu uzaktan takip edin. Sınırlandırma getirmeniz gerekiyorsa zamanında keşfedip bunu da yapın.

Uygunsuz içeriğe erişim, bilgisayara bir program kurarak ya da internet servis sağlayıcısının verdiği bir içerik filtreleme hizmeti kullanarak engellenebilir. İnternet hizmetini TTNET şirketinden alıyorsanız, TTNET pratik bir hizmeti geçtiğimiz aylarda kullanıma açtı. Servisin adı “Nette Çocuk Var”. Nette Çocuk Var hizmeti senelerdir MEB okullarında kullanılıyordu. TTNET ailelere de bu hizmeti vermeye başladı.
Nette Çocuk Var servisine kayıt olduğunuzda herhangi bir program kurmanıza ya da herhangi bir donanın satın almanıza gerek yoktur. 444 0 375 numaralı TTNET destek telefonu üzerinden ya da doğrudan bir TTNET satış noktasından bu servise başvurabilirsiniz. Yapmanız gerekenler sadece bu kadar.

Bu yazının yazıldığı sırada kurumun web sitesinde yer alan bilgiye göre Nette Çocuk Var hizmeti karşılığında aylık 3 TL hizmet bedelinin internet faturanıza yansıtılacağı bildirilmektedir.

TTNET Web Sitesi: http://www.ttnet.com.tr/web/426-1828-1-1/tur/evde_ttnet/servisler_-_nette_cocuk_var/
Eğer bu tür bir hizmet almak yerine bilgisayarınıza bir program kurarak bilgisayarın kullanım saatlerini belirlemek, içerik filtresini bilgisayarda bazen devre dışı bırakmak, bazen devreye almak, kullanıcı profilleri oluşturmak isterseniz de Türkçe güzel programlar var.

MY Yazılım tarafından geliştirilen MYTR Filter Pro programı böyle bir program. Bu yazının yazıldığı sırada Hızlı Al adlı web sitesinden aldığımız bilgiye göre yıllık 38.96 TL ödeyerek satın alabiliyorsunuz. MY Yazılımdan ürünü satın aldıktan sonra ürünle ilgili teknik destek de alabiliyorsunuz.
MY Yazılım Web Sitesi: http://www.mytrfilterpro.com

Bilgisayar kullanımı, program kurulumu gibi konularda orta seviye bilgi sahibi iseniz, yabancı dil bilginiz varsa ya da düzenli yardım aldığınız bir bilgisayarcınız varsa K9 Web Protection adlı içerik filtrelemesi ve aile kontrolü konusunda başarılı ücretsiz bir program da bulunmaktadır.
K9 Web Sitesi: http://www1.k9webprotection.com/

Bu anlatılanlardan başka servisler ve yazılımlar da vardır. Pratik olanlarını seçmeye gayret ederek birkaç tanesini size tanıtmak istedim. İnsan ve Hayat Dergisinin Ekim 2010 sayısında yer alan “Güvenli İnternet için Aile Boyu Disiplin” yazısını okumanız faydalı olacaktır.

Unutmayalım ki, yasaklamak çözüm değildir. Yasakların aşılması için de çok fazla yöntem vardır. Yasağı delmeye çalışmak bile çocuğa cazip ve eğlenceli gelebilir. Sevgi, anlayış, karşılıklı güven ve iyi iletişim için aylık ya da yıllık herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur ve bunlar daha kesin çözüm sağlar. Yukarıda anlatılanları mutlaka önemsemenizi ama güvenlik tedbirleri kapsamında değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 

 

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı