Kolay Hayat

Güvenli İnternet Kullanımı ve Sansür Karmaşası

Son günlerde BTK’nın açıklaması sonucu oluşan bir tartışma gündemi oluştu. Bu konuda insanlar kime inanacağına şaşırmış durumda, herkes kendi görüşüne uydurma çabasında ama şu bir gerçek ki hala cevabı verilemeyen birçok soru ve belirsiz nokta var.

Peki, çok uzun tartışmalara konu olan bu internette kısıtlama ya da interneti yeniden tanımlama nedir? Kısaca ifade etmek gerekirse bu, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumunun yayınladığı internetin güvenli kullanımına yönelik, ilgi ve esaslar kararınca oluşturduğu internet kullanımını yeniden tanımlayan düzenlemedir. Yapılan düzenlemeye göre her internet kullanıcısı 22 Ağustos’tan sonra  “aile, çocuk, yurtiçi ve standart” isimli dört filtreden birini seçmek zorunda kalacak.

Servis sağlayıcısı tarafından kullanıcıya bir şifre ve kullanıcı adı verilerek herhangi bir paket seçmesinin zorunlu olduğu belirtilecek. Bu konuda kullanıcının bilgilendirmesi de servis sağlayıcısının bir görevi olacak. Asıl tartışma ise bu filtrelerin içeriği konusunda oluyor. İşte tam burada birçok çelişki, belirsizlik ve cevabı verilemeyen sorular var.

Cevaplanması Gereken Sorular:

  • Bu filtrelerin içeriği kime, neye göre ve nasıl belirlenecek? Kullanıcı şifre ve kullanıcı adıyla internete girdiğinde bir takibe uğrayacaksa bunun sınırları nasıl belirlenecek?
  • BTK’nın kararı 22.02.2011 tarihinde açıklanmasına rağmen neden Mayıs ayında gündeme getirildi?
  • Kullanıcı bilgi ve dokümanlarının BTK tarafından tek elde toplanma olasılığı nedir?
  • İnternet kullanımını denetleyecek olacak BTK’yı kim, nasıl denetleyecek? BTK’nın keyfi uygulamalar yapması ihtimal dışı mıdır?
  • BTK’nın belirlediği dört filtreden biri olan standart filtrenin “şimdikinden hiçbir farkı olmayacak” ifadesi ne anlama geliyor?

Bu soruların birden fazla cevabı var ve bunlar kişiden kişiye de değişiyor. Ancak değişmeyecek bir gerçek var, o da 22 Ağustos’tan itibaren internet kullanımı şimdikinden daha farklı olacak.

Şu an 3700 civarında yasaklı site bulunuyor. Bu sitelerin hepsi mahkeme kararıyla ve birçoğu müstehcen içerik yüzünden yasaklanmış. BTK’nın kararına göre standart filtrede bugün yasaklı olan 3700 civarı sitenin yasağının devam edeceği, ancak şu anda olduğu gibi DNS değişikliği ve farklı yöntemlerle girilebilen bu sitelere filtre sürecinde hiçbir şekilde girilemeyeceği belirtiliyor. Ayrıca standart filtreyi seçenler için şu anki durumdan farklı bir durum söz konusu olmayacağı ve sadece bu kişilerin verilerinin izleme altında olacağı belirtiliyor. “Hiçbir kısıtlama olmayacak, bugün nasılsa aynısı olacak, kullanıcılar resmi olarak izlenecekler” deniliyor.

“İnternet sanal âlemde sınırsız hürriyetin olduğu bir dünya. Bu dünyada bilgiler ve fikirler anında dünyanın her tarafına yayılabiliyor ve kişiler de bu bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyor.” diyen İTÜ Bilişim Enstitüsü eski öğretim görevlisi Hüseyin Toros, bütün bu karmaşayı ve çözümü şu şekilde özetliyor:

“Sınırsız hürriyetin olduğu bir dünyanın sürdürülebilir olması için kişi hak ve hürriyetlerinin başka kişilerin hak ve hürriyetlerini kısıtlamaması ve başkalarına zarar vermemesi gerekmektedir. Maalesef günümüzde bu pek mümkün olmamaktadır. Bunun için ülkeler bazında veya evrensel anlamda kanunlar oluşturulmaktadır. Bilerek veya bilmeyerek kişilerin ve kurumların kendi kendilerini oto kontrol edememeleri durumunda yasalar devreye girmektedir. Bu durumda oluşturulan yasaların herkes için eşit olması adaletin sağlanması açısından önemlidir.”

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte kötü niyetli kişi ve kurumların da bu hürriyetten istifade ederek başkalarına zarar verdikleri hepimizin malumudur. Bu durumda tek çözüm merkezi oto kontrol sisteminin oluşturulmasıdır. Bu da hepimizin sağlıklı bilgilere ulaşmasını, yarınlarımızın bilinçli bir şekilde yetişmesi için kötü niyetli kişilerin ayıklanmasını sağlayacaktır.  (Adem Höcü)

 

En Yeniler

Başa dön tuşu