Doğal Hayat

Hangi Orman?

Ormanlar dışarıdan göründüğü gibi sadece ağaçlardan mı kuruludur? Ormanlar çalıların, lezzetli otların, çeşit çeşit mantarların, gözle göremediğimiz mikroorganizmaların, omurgalı ve omurgasız hayvanların, kuşların ve böceklerin birlikte yaşadığı bir yerdir. Orman canlılar için bir yuva, bir bahçe, bir yataktır.

Ormanda bulunan bütün canlılar birbirleriyle ya rekabet ya da yardımlaşma içerisindedirler. Türler arası rekabet ve yardımlaşma sonucu ormanlarda ekolojik bir denge oluşmuştur. Ormanların en önemli unsuru şüphesiz ağaçlardır. İlahî sistem içerisinde ağaçlarla hayvanlar arasındaki ilişkiler, rekabetten ziyade yardımlaşma şeklinde olur.

Ağaç deyip geçmeyin

Ağaçlar hayvanlar için sığınaktır. Ağaçların kovukları, dalları ve sık dokulu ibreleri; kuşların, sincapların yuvasıdır. Küçük ve sık olan ağaç ve çalı toplulukları; ayı, kurt, geyik gibi iri hayvanlar için saklanma ve avlanma alanıdırlar.

Ağaçların kabukları, yaprakları, tohumları, ölü odunları ve meyveleri ise hayvanların yiyeceğidir. Ağaçların gövdelerinde kabuk altında ve yapraklarında bulunan öz suyu böceklerin ana besin maddesidir.

Ölüm de var hayat da

Ormanın ölü ağaçlarında dahi hayat devam eder. Ölü ağaçlar böceklerin evi, barınağı ve avlanma alanlarıdır. Kuşlar da bu böcekleri toplayarak hem beslenirler ve hem de sağlam ağaçların dimdik ayakta kalmalarına yardım ederler.

Burada herkes zincirin bir halkası

Hayvanlar, orman ekosisteminin olmazsa olmazlarıdır. Arılar taşıdıkları çiçek tozları ile ağaçların nesillerini sürdürmelerine yardımcı olurlar. Kuşlar, sincaplar, tavşanlar, kunduzlar ağaç tohumlarını doyasıya yedikten sonra geriye kalanlarını toprağa gömerler. Bir nevi tohum ekimi yaparlar. Daha sonra da sakladıkları yerde unuturlar. Belirli bir zaman sonra bu tohumlar çimlenir ve orada ağaç olur. Özellikle kayın, meşe, kestane, fıstıkçamı ve ardıç gibi ağır tohumlu ağaçlar, işte böylece geniş alanlara yayılır. 

Ardıç diken kuşlar

Ardıç ağaçlarının ağır tohumları diğer ağaçlar gibi kolayca dallarından ayrılmaz. Tohumlar toprağa düşse bile, kalın et ve sert kabuğundan dolayı çimlenemez. Sadece ardıç kuşunun midesinden geçip dışkısıyla beraber toprağa ulaştığında çimlenebilir.

Bozulmadan kalabilseydi keşke…

Bozulmamış bir orman ekosisteminde çok sayıda kiraz, elma, armut, alıç, ceviz, dut gibi yabanıl meyve ağaçları bulunur. Ormanda yaşayan başta ayılar olmak üzere, geyikler, karacalar, tavşanlar, sincaplar, orman fareleri bu meyve ağaçlarından beslenirler. Maalesef insanlar son 30-40 yılda ormanlardaki meyve ağaçlarını kestiler. Ormandaki mahlûkatın yiyeceğini yok ettiler. Bu yüzden ormandaki hayvan nesli, tohum veren ağaçlar azaldı, ormanlar yok oldu.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı