Röportaj

Hayal Eder, Karar Veririz ve Kodlarız

Röportaj: (Bilgisayar Mühendisi, İrfan Evrens)

Öncelikle kodlama nedir?

Kodlama, düşüncelerimizin ve hayal ettiklerimizin belirli bir akışını çıkarttıktan sonra bunu yine insanoğlunun koymuş olduğu standartlar çerçevesinde “koda” dökmektir. Böylece düşündüğümüz şeyleri bilgisayarın, işlemcinin yapmasını sağlamaktır.

Kodlama ile robot nasıl hareket ettirilir?

işlemcilerin ve elektronik aksâmın geliştirilmesi aslında kodlamanın ilk adımıdır.

Kodlamada esas olarak bir programlama dili vardır. Kodlama, bu programlama dili kullanılarak istenileni bilgisayara yaptırmaktır. Bunlar bir cep telefonu, bilgisayar veya robot olabilir. Programlanabilir bir çip tasarlandıktan sonra programlanarak bir robot hareket ettirilebilir.

Kodlamanın bir mantığı var mıdır?

Programlama dilleri kendi içerisinde gelişirken, yapılan birçok rutin işlem belirli çerçevelerde kalıplara dönüştürülüyor. Böylece düşündüğünüz kocaman bir şeyi kısa bir kodla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Düşünülen şeyi algoritmaya döktükten sonra bunu bir programlama dili ile yazmaya başlıyorsunuz.

Programlama dilleri neden ortak değil?

Programlama dilleri bir nevi derdimizi anlatmaya çalıştığımız bir araçtan ibarettir. Sadece söylemleri farklıdır. Bu yüzden programlama dilleri çeşididir.

Yapay zekâ ile yazılımı ayıran özellik nedir?

Bunu bir misalle anlatacak olursak; mesela 10 bilgisayar uygulaması düşünelim ve iyi-kötü olanları ayıralım. Programlamada “Bu 10 seçenekten
6’sı iyidir, 4’ü kötüdür” diye kesin bir sonuca ulaşırsınız. Yapay zekâda ise “Bu 10’dan 6’sı iyi, 2’si kötü, 2’si de hem iyi, hem de kötü olabilir” gibi bir sonuç çıkar. Yani bir muğlaklık vardır. Yapay zekâlar aldatılabilirler.

İnsanlar kodlamayı nasıl öğrenebilirler?

Bütün insanların üst düzey bir yazılım dili öğrenmesine gerek yoktur. Burada önemli olan herkesin programlama mantığını öğrenmesidir. Kod yazarak bir şeyler üretmeye çalışmak yazılımcıların işidir. Ama insanların en basitinden bir Excel programını ve içerisindeki matematik formüllerini rahatça kullanabiliyor olması gerekir. Zaten bunu yapabiliyorsa programlama mantığını öğrenmiş demektir.

Yazılımcılar, programlamada var olan parçaları mı birleştiriyor?

Burada parçaları birleştirmek dediğimiz zaman, o parçaların ne olduğu tanımlamak gerekiyor. Programlama dilinde fonksiyon bir parçadır. Mesela siz bir sayının karesini alacaksanız, programlama dilinde o işlemin bir fonksiyonu vardır. Bu fonksiyonların birleştirilmesiyle yazılım ortaya çıkar. Eğer elinizde hazır olan parça yoksa parçayı kendiniz yapabilirsiniz.

Kodlama öğrenmek isteyen birisi nereden başlamalı?

İnsanlar kodlama öğrenmeyi meslek olarak yapmak istiyorlarsa farklı, temel bilgileri öğrenmek istiyorlarsa farklıdır. Meslek olarak öğrenmek isteniyorsa, yazılımın temellerine inmek, özel eğitim almak gerekir. Fakat diğer türlü, bu konuda programlamanın mantığının öğrenilebileceği bazı yardımcı programlar, internet siteleri ve setler mevcut. Bu programlarla belki bir problem çözülemez, ama bazı küçük şeyler yapılabilir. Zaten o programlarda esas amaç, kodlamanın mantığını öğretmektir.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı