Kişisel GelişimKültür Sanat

Hayaller Kayıt Altına Alınabilecek

“Zihnimde geçenleri kimse okuyamaz”, “onlar sadece bana ait” düşüncesinin sonu geliyor gibi. Çünkü doğal ortamda meydana gelen hadiseler gibi beyinde cereyan eden düşüncelerin de renkli haritası artık çıkartılabiliyor. California Berkeley Üniversitesi’nden Profesör Jack Gallant ve Shinji Nishimoto’nun duyurduğu çalışma, hayallerin kayıt altına alınabileceğini gösterdi.
Daha önceki çalışmalarda, beyin aktivitesini inceleyen bilim adamları, statik ve görsel düzenekleri kaydetmişlerdi. Ancak şimdiye kadar zihinde oluşan beyin sinyalleri, hareketli resimler şeklinde başarıyla çözümlenememişti. Şimdi ise katılımcılardan oluşan bir deney grubuna gösterilen filmlerin, zihinde oluşturduğu görüntüler bilgisayar ekranına aktarıldı.
3 kişiye rastgele videolar izletildi. Düşüncelerin neye benzediğini gösterebilecek bu çalışma sayesinde, izletilen videolar ile beyin dalgalarıyla alınan görsellerin uyumlu olduğu tespit edildi. Beynin o sırada ne algıladığı gerçek bir görüntüye dönüştürülmüş oldu.
Beyinde kodlanan sonuçların bazıları neredeyse birebir uyuşuyor. Ancak bazılarının ise uyuşmadığı görülüyor. Bu noktada deneğin kendi anıları ve tecrübelerinin etkili olduğu düşünülüyor.
Bu araştırma, şimdilik sadece deneklere izletilen videoların beyindeki yansımalarını görme imkânı veriyor. Ancak araştırmayı yapanlar rüyalar ve hayaller gibi zihnimizin içerisinde yer alan, sadece bize ait olduğunu düşündüklerimizin, yakın gelecekte başkaları tarafından daha net bir şekilde izlenebilir hale gelebileceğinin sinyallerini veriyor.
Bu noktada sinirbilimci Jack Gallant, “Burada insanın iç dünyasındaki görüntülere ulaşmak için büyük bir adım atıldı. Sonuçları açıklanan bu sistem sayesinde zihnimizi filme çekebileceğimizi gördük.” dedi. CBS NEWS

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı