Kolay Hayat

Hayatı Ne Olarak Görüyoruz?


Kendinizi karşınıza alıp bakın. En çok neyle ilgileniyorsunuz? Eviniz, işiniz, çocuklarınız, manevi hayatınız, sosyal yaşamınız, ne kadar pay almışlar. Pay sahipleri hakkına razı mı? Razı olmayanları ikna edebilecek kadar cesur musunuz?

Siz bir işkolik misiniz?

İş, hayatın bütün alanlarını sarmış durumda. Bazı işlerin özelliği ve bazı insanların da kişilikleri buna meyilli olduğunda, hayat karşımıza sadece işten ibaretmiş gibi çıkıveriyor diyor Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi idari bilimler fakültesinden Ramazan Erdem. İşkolizm hastaları, gece-gündüz çalışmakta, işte çalışmadığı zamanlarda bile işi düşünmekte, iş bahanesiyle hayatın diğer alanlarına zaman ayıracak fırsat bulamamaktadırlar. Erdem, bu insanları karın tokluğuna çalışıp, başkalarını zengin etmekten kendilerine zaman ayırmayan, hayatı derinlemesine yaşamadan, maddî ve manevî görevlerini yerine getirememiş, kendine, ailesine ve çevresine bir faydası olmamış bir insan topluluğu olarak tanımlıyor.

Kendini işle kandırma nasıl olur?

Bu tür insanlar çevrelerine “hiç zamanım yok…”, “öyle yoğunum ki, inan başımı kaşıyacak vakit bulamıyorum…” gibi cümleler kurarlar. Çok nadir de olsa eş, dost ve akrabalarla görüşememekten şikâyet etseler de bahaneleri her zaman hazırdır. İş. Erdem, kendilerini işleri ile çevirip yalnızlaştıran ve çevrelerine yabancılaşan kişiler birçok şeyi ya ihmal etmişlerdir ya da çok sınırlı ve sıkışık bir zaman dilimi içerisinde yüzeysel yaşamışlardır diyor.

Bu hastalıkların iş verimliliği üzerinde etkili olmaya başladığını belirten insan kaynakları uzmanları, işkolizmin insanı mekanikleştirdiğini, sosyal münasebetlerini zayıflattığını ve uzun vadede iş verimliliğini düşürdüğünü söylüyorlar.

Ne yapılabilir sorumuza Erdem; “insanlar iş dışında ailesine ve kendisine zaman ayırması gerekmektedir” diyor. Hastalığa farklı bir çözüm arayanlar, kişilerin mesai saatlerinin esnetilmesini, aile ve çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmelerini, tatile gitmelerini önermektedirler.

Önceliğimiz “Denge”

Burada en önemli soru “hayatı ne olarak görüyoruz?” “İşin dışında kendime ve aileme de zaman ayırdım ve hayatımı dengeledim demek bizim toplumumuz için yanıltıcı olacaktır” diyen Erdem, dengenin batı toplumları için bir anlam ifade etmeyebileceğini ama akraba, arkadaş, komşu ilişkilerinin iş ile dengelenileceğini söylüyor. Onların cenazelerinde bulunmak, düğünlerine, davetlerine icabet etmek, bayramlarda ziyaret edip hal-hatır sormak ve bunun dışında da onlara destek olmak insanı sadece iş yapan bir makine olmaktan kurtarmaya yardımcı olur. “Eğer iş, çevremize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmemizi zorlaştırıyor ise, kendimizi yeniden gözden geçirmeliyiz” diyor.

Dengenin sadece dünyevî değil, aynı zamanda uhrevî tarafı da var. Eğer hayat sadece işten ibaret oluyorsa, ömrün manevi tarafına bir rol belirlemek mümkün olmayacaktır? Dünya ve ahiret; bu iki dünyayı nasıl dengeleriz? İşte bilgi toplumunun çözemediği soru bu!

İş, hayatın bir parçasıdır ancak kendisi değildir. İşin dışında da yapmamız gereken birçok sorumluluğunuz vardır. Hayatta bizim için anlam ifade eden noktaları belirleyip, her bir noktaya hak ettiği zamanı ayırmak gerekir. Bir noktayı öne çıkarılarak diğerlerinin ihmal edilmesi maddî ve manevî birçok problemin ortaya çıkmasına, sosyal münasebetlerin zayıflamasına neden olacaktır. Denge hayatın her noktasında bize kendini gösteriyor.

Kendinizi sadece iş kaynağı olarak görmeyin

  • Dengeli bir hayat sizi hem madden hem manen güçlü tutacaktır.
  • Kendi kendinizi fark edin. Anlamsız olarak kendinizi işe bağlayıp orada boğulup gitmeyin.
  • Yolda molalarda mutlaka ailenizle ya da arkadaşla bağlantı kurun.
  • Planlarınızı aksatacak görevlere hayır demeyi öğrenin.
  • Kendinizi yenilemeye yeni ve değerli şeylerle arkadaşlarınıza ifade etmeye zaman ayırın.
  • Yardım istemeniz gerekiyor ise bunda çekinmeyin.
  • Üzerinize aldığınız sosyal sorumlulukları yerine getirmek için elinizden geleni yapın.
  • Zaman her insana eşit verilmektedir. Zamandan şikayet etmeyin. İşlerinde, aile ilişkilerinde ve sosyal sorumluluklarında başarılı olanların bir günleri sizden daha uzun değil.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu