Eğitim

Hayır Duada Bulunmak Tebriktir

Başarılı bir insanı tebrik etmenin yanında hayırlı bir işe kalkışanları, evlenenleri, yeni elbise alanları ve de hayırda yeni şeylere kavuşanları da tebrik etmek gerekir. Hayır duada bulunmak, hayrın devamı için dua etmek de tebriktir.

Çoğu insan tebrikleşmeyi sıradan bir şey gibi görür, çok ciddiye almaz, âdet yerini bulsun diyerek yapar. Oysa tebrik güzelliğin bereketi için çok mühimdir. Zira Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in bu mevzuda bize birçok misali vardır. Hastalıktan şifâ bulunca, Hac tamam olunca, gazâdan dönünce, nikâhdan sonra, hamâma girince, Ramazân-ı şerîf ayında, bayramda, yeni elbise alınca, akşama yahut sabaha erdiğinde tebrik etmek ile alâkalı hadîs-i şerîfler vardır.

Bunlardan birinde Peygamber Efendimiz “Komşu hakkı nedir, bilir misiniz?” diye sormuş. Sorusunu da şöyle cevaplamış: “Senden yardım isterse yardım edersin, borç isterse verirsin, fakir düşse tekrar borç verirsin, hasta olsa ziyaret edersin, hayırdan bir şeye kavuşursa tebrik edersin, başına bir musibet gelirse taziyede bulunursun.” diye buyurmuşlardır.

Bu mübarek sözlerinin icabı olarak bundan sonra bir arkadaşımızı, yakınımızı tebrik ederken bunun bir ibadet olduğunu düşünmek gerekir. Tebrik etmek Peygamberimizin bir tavsiyesi olduğu için bunu daha şuurlu yapmaya çalışmalıdır.

Tebrik, gayreti arttırır

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) hayırlı bir haslet üzere buldukları Ashâb’ını “Bu hâl sana bereketli olsun.” diye tebrik ederlerdi.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) evlenenlere “Allâh bereketli kılsın, üzerinize bereketini indirsin ve aranızı hayır ile bir araya getirsin.” buyururdu.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.), Havvât bin Cübeyr’i (r.a.) hastalığından sonra ziyâret ettiklerinde ona “Vücudun sıhhat bulsun, Yâ Havvât” buyurdular.

Bir genç hacca gideceğinde Resûlullâh’a (s.a.v.) geldi. Ona “Ey genç, Allâh takvayı azığın kılsın, seni hayra yönlendirsin ve işlerinde sana yardımcı olsun.” buyurdular. Hacca gidip döndüğünde ise “Ey genç, Allâh haccını kabûl etsin, günahını bağışlasın ve hac için sarfettiğinden hayırlısını nasîb etsin.” buyurdular.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) ve Ashâbı, Bedir’den döndüklerinde halk onları karşılayıp tebrîk ediyorlardı. Üseyd bin Hudayr, (r.a.) Resûlullâh Efendimize (s.a.v.) “Sizi muzaffer kılıp gözlerinizi aydın kılan Allâh’a hamdolsun.” demişti.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) Ümmü Hâlid binti Hâlid’e (r.a.) elleriyle yeni bir elbise giydirdiler ve “Allâh bunu eskitip yenisini giyinceye kadar ömrünü uzun kılsın.” buyurdular. Hz. Ömer’in üzerinde yeni beyaz bir gömlek gördüler ve “Yeni giyesin, hamd ederek yaşayıp şehîd olarak vefât edesin.” buyurdular.

Bayramlarda Ashâb-ı Kirâm birbirlerine “Takabbelellâhü minnâ ve minküm.” (Allâh bizden ve sizden kabûl buyursun) derlerdi.

Bu hadîs-i şerîflerden anladığımıza göre Peygamber Efendimiz’in “Hayırdan bir şeye kavuşursa tebrik edersin” sözünü hiç unutmamalı ve tebrikleşmeyi üzerimize vazife addetmeliyiz.

Mesela bir arkadaşımız evlendiğinde, çocuğu olduğunda veya bir muvaffakiyet gösterdiğinde onu tebrik etme nezaketini göstermeliyiz. Hususi ile büyükler küçükleri, anne babalar çocuklarını, işverenler işçilerini iyi işler yaptıklarında tebrik etmelidirler. Çünkü iyi işlerde tebrik etmek, onların gayretini artırır, onları iyiye, güzele, doğruya sevk eder. Hasan-ı Basrî Hazretleri doğum tebrikinde “Allâh sana ve ümmet-i Muhammed’e hayırlı kılsın.” deyiniz buyurmuştur.

İşte bu şekilde doğumunda duâ alan çocuklar hayatları boyunca iyi işlerinde alacakları tebrik ve takdirlerle hayır yolunda kalmaya devam edecekler, yanlışa, kötü yollara Allah’ın izniyle düşmeyeceklerdir.

 

En Yeniler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı