Doğal HayatKolay Hayat

Hayvancılığa Yatırım Yapacaklara Tavsiyeler!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi,  Prof. Dr. Mehmet Akif KARSLI ile hayvancılığın bugününü ve geleceğini konuştuk.

Hayvancılığa yatırım yapmayı düşünenlerin bilmeleri geren ilk şey nedir?

Hayvancılık kârlı bir sektördür. Ancak spekülasyonlara da çok açıktır. En son kurban Bayramın’da hayvan fiyatlarının yüksek seviyeye çıkmasında spekülasyonların da büyük etkisi oldu.  Bu alanda yatırım yapmak isteyen kişiler ilk önce bunu öğrenmeliler.

Hayvancılıkta en önemli temel gider yem maliyetidir. Hayvanlar bir atölye gibi değerlendirilemez. Sürekli yem yemek zorundadırlar. Ortaya çıkan ürünleri ise et ve süttür. Bu iki ürün de hemen satılmak zorundadır. Değerlenmesi için bekletilemezler. Çiftçi ürettiği eti ya da sütü hemen satıp yem almak zorunda olduğu için spekülasyonlara, yani yanlış yönlendirilmeye ya da daha açık tabirle kandırılmaya müsaittirler. Çarkın dönebilmesi için fiyatların düştüğü veya çıktığı zamanlarda devletin müdahale etmesi gerekir. Canlı hayvan sürekli tüketir, sürekli maliyetlidir.

Gelişmiş ülkelerde devlet bunu yıkmak için hem üretimi teşvik eder, hem de ürettiği ürüne teşvik vererek çiftçinin standartlarını yükseltmeye çalışır. Yani mazota ve canlı hayvana teşvik verdiği gibi, süt ve ete de teşvik verir.

Devletin hayvancılık sektöründen çekildiği yıllarda, özelleştirme yapılırken uyguladığı politika doğru mudur?

Bence bu polemik konusudur. Gelişmiş ülkelerde devlet hayvancılık sektöründe yoktur. Bu daha ziyade komünist sistemlerde vardır. Çünkü, hayvancılık devlet memuru zihniyeti ile yapılacak bir iş değil, 7 gün 24 saat bakım isteyen bir iştir. Devletin tarımdan çekilmesi de doğru bir hamledir. Ancak devletin çekildiği bu alanda takibi elden bırakmayıp, doğru politikalarla sektöre yön vermesi gerekir.

Canlı hayvan ithalatı sektöre ne getirdi?

Yüklü miktarda süt tozu ithalatı yapıldı. Hayvancılık burada bir sekteye uğradı. Çünkü hayvancılığın temelini dişi damızlık hayvanlar oluşturur. Süt tozu piyasada fazlaca yer kaplayınca sütü kullanan küçük büyük bütün şirketler süt tozuna yöneldi. Bu da süte olan ilgiyi azalttı. Doğal olarak süt fiyatları düştü. Süt ineğinin sütü satılamaz oldu. Yem pahalı, süt ucuz olunca insanlar dişi hayvanlarını kestirmek zorunda kaldılar. Bu da piyasada yavru yapacak hayvan sayısında çok ciddi bir azalmaya sebep oldu.

Bu sorun önce kasaplık hayvanda kendini gösterdi. Bunu çözmek için et balık kurumuna ithalat ve kesim yetkisi verildi. Ancak sorun çözülemedi. Daha sonra canlı  hayvan ithalatına izin verildi. Bu geçici bir çözümdür. Önemli olan piyasada ki damızlık hayvan sayısını artırmaktır. Ancak dişi hayvanların getirilip adetlerinin artırılması, sorunu çözebilir.

Hayvancılığa yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Şu dönemde büyük baş hayvancılığa yatırım yapmayı uygun görmüyorum. Çünkü maliyetler çok yüksek. 3000 liralık bir sığırın fiyatı zaten 6000 liraya ulaştı. Yurt dışından canlı hayvan ithalatının serbest olması, büyük et marketlerinin buraya yönelmesine sebep olacağından, et için hayvan satışları da beklenildiği gibi olmayacaktır. Bu işten anlamayan insanlar hayvancılıktan yeteri kadar  gelir elde edemeden satmak zorunda kalacaklardır.

Süt sektöründe tablo şimdilik olumlu gözükmüyor. Bir de süt sektörünün ön yatırımları çok fazladır. Burası unutulmamalı. Sektöre yeni girecek yatırımcıların ilk anda bunu anlamaları çok zordur. Çok yatırım yaparsınız, ancak az kazanırsınız.

Ancak şu dönemde koyun ve keçi gibi hayvanların büyük baş hayvana göre daha az riski var. Koyun ve keçi gibi hayvanlar daha çok meralara bağlı olduğu için daha az yem maliyetleri vardır. Bugünlerde zaten meralar büyük baş hayvancılıktaki gerilemeden dolayı kullanılmaya da müsaittir.

İlla ki büyük baş hayvancılığına yatırım yapmak isteyenler için benim tavsiyem, bir iki yıl beklesinler. Bu zaman içerisinde piyasada hayvan sayısının artmasından dolayı hayvan fiyatları düşecektir. Hayvan fiyatları düştüğü bir dönemde yatırım yapmak daha doğru olur.

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı