Röportaj

Hem Anne Hem Hattat

Hem çocuk sahibi hem de hattat olmak elbette zordur. Ancak çocuklarını yetiştirdikten sonra hat sanatına meyleden Hattat Sevim Hanım 7 yıl sanatının peşini bırakmamış. Nasıl hattat olduğunu, hanımlardan hattatlığa meyledenlere tavsiyelerini ve hattatlığın püf noktalarını sorduk.

[ Röportaj: Zeliha Korkmaz ]

Hat sanatı ile meşgul olmaya ilk ne zaman, nasıl başladınız?

2007 yılında İstanbul Meslek Edindirme Kurslarında hat sanatı ile tanışma imkânı buldum. Hat sanatına başlamadan evvel yazı çeşitleri arasındaki farklardan dahi haberim yoktu. Lakin benim fıtratıma en uygun olan talik yazısıyla hemhal olmuştum. 7 yıllık hocamın gösterdiği sabır ve anlayış sayesinde çok şükür bu günleri Allah bize görmeyi nasip etti.

Hat sanatına karşı alakanız var mıydı, yoksa yönlendirme oldu mu?

Resim sanatına ilgim vardı, daha doğrusu yeteneğim. Terzi bir babanın kızıyım. Ailemin genel olarak yeni bir şeyler üretmeye, elindekini değerlendirmeye dair istidadı vardır. Gördüğüm bir resmi birebir kopya edebilme gibi kabiliyetim olduğunu fark ettim. Kara kalem çalışmalarım iyiydi. Resim öğretmenim ailemi okula çağırmış ve mimar olmam için ısrar etmişti. Artık kendime vakit ayırma zamanı geldiğinde sadece resim sanatı ile değil de işin uhrevi kısmıyla da ilgilenmek istedim. Tezhip benim için çok detaylıydı. Ebru’ya ise atölye zorunluluğu sebebiyle fazla vakit ayırmam gerekiyordu. İnsan yeni bir işe kalkıştığında ne kadar devam ettirebileceğinden emin olamıyor; masrafsız ve zahmetsiz bir giriş yapmak istiyordum. Sermayem çalışkanlığımdı ve şükürler olsun ki doğru kapıyı zorlamışım.

Hat sabır isteyen bir sanat, ilk zamanlarda zorlandınız mı?

Hat sanatının en zor yanı bu. Pek çok sanatta daha ilk yıldan başlangıç seviyesinde de olsa emeklerinizin meyvesini toplayabiliyorsunuz. Ancak hat sanatında somut bir şeyler görebilmeniz için en az beş yıl emek vermeniz gerekiyor. Varacağınız sonu bilemeden, yıllarca çalışıyorsunuz ve gerçekten emeklerinizin karşılığını alıp alamayacağınızdan asla emin olamıyorsunuz. Hat sanatı yeni bir dil öğrenmek gibidir. O dili konuşmazsanız aranıza bir soğukluk girer. Her gün en az bir saat çalışmanız gerekiyor ve asla ara vermemelisiniz.

Hanım hattat adayları icazet alamadan pes ediyorlar…

İcazetten iki yıl önceydi. Hem evin yükü hem de hattatlık yolunda yaşadığım belirsizlik beni yormuştu. Hocam Tahsin Kurt’a ‘Eğer siz devam et derseniz edeceğim, eğer istikbal görmüyorsanız burada vedalaşacağım. Çünkü benim ailevî yüküm de çok fazla.’ demiştim. Başladığım zamanlarda aslında pek de iyi olmadığımı ancak zamanla çalışarak yükselen bir grafik çizdiğimi, dolayısıyla sanata devam etmemi tavsiye ettiğini söylemişti.

5 yıllık icazet yolculuğumun yüzde altmışını tamamladığımda ben de bir pes etme emaresi göstermiştim. Her zaman motive olmak için Yesarizade’nin, Sami Efendi’nin, yazılarına bakarım.

Sizce, özellikle icazetli hanım hattatların adedinin az olmasının sebepleri neler?

Hangi meslekte olursak olalım biz hanımların birinci mesleği ‘annelik’. Ne kadar kariyer odaklı olursa olsun bir kadının hayattaki en gerçek sahip olabileceği şey, çocuklarıdır. Dolayısıyla bu kadar mukaddes bir meşguliyet içindeyken hatta adedimizin az olması da normal. Ancak Ayten Tiryaki gibi gıpta ile izlediğimiz hanım hattatlarımız da, zamanı iyi değerlendirerek bizlere örnek oluyor.

Hanım hattat adaylarına tavsiyeleriniz neler?

Bu iş sabır işi. Hattat olmak her yönü ile bir kabiliyet istiyor. Harflere hakim olabilmelisiniz, kağıdınızı ve mürekkebinizi iyi tanımalısınız, estetik algınız çok iyi olmalı, yeterli Arapça ve Osmanlıca altyapınız olmalı… Bu sanat hem görsel hem manevi cihetiyle çok derin boyutlara sahiptir. Bunun için hiçbir zaman mükemmeliyete ulaşmanın mümkün olmadığını kabul etmek gerekiyor.

Hattat Sevim Sirikçi

1973 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. 1993 yılında İstanbul’a geldi. Çocuklarından kalan zamanları değerlendirip hat sanatına meyletti. Liseyi açıktan okurken resme olan alakası sebebiyle 2007 yılında, İSMEK’te hattat Tahsin Kurt’tan talik hattı dersleri almaya başladı. 6-7 yıl sebat ederek hat sanatından Mart 2013’te icazet aldı. 2013 Geleneksel Sanatlar Yarışması’nda hat dalında ikincilik ve Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması’nda celi talik hat dalında üçüncülük ödülüne layık görüldü.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı