Hepsi Biri, Biri Hepsi İçin

0

Karşısındaki incitmeden hareket etme, zor durumda olanlara yardım eli uzatma, birlikten kuvvet doğurma ve her daim birlik olup dayanışma ve yardımlaşma, sadece insanlara has değildir. Hayvanlar da karşısındakinin hislerini anlayabilir, ona göre fedakârlık ve merhamet gösterebilirler.

[ Mehmet Numan Tanır ]

Hazreti Muaviye’ye (r.a), “Dünyada en çok kimi seversin?” diye sormuşlar. Verdiği cevap dostluk, vefa ve merhamet için numune bir cümle: “Beni insanlara sevdiren dostu, herkesten fazla severim.” İnsanın insana olan muhabbeti dost, arkadaş gibi kelimelerle tarif edilir. İnsanın sevgi ve merhameti hayvanlardan farklıdır. Hayvanlar sadece kendi cinslerine karşı merhamet duyarken insan, bütün mahlûkata karşı merhamet duyabilir. Yaratılıştaki insanın yüceliği de bütün mahlûkata karşı duyduğu içindeki bu merhamettir.

Ölen kargaya duyulan merhamet

Calı kargaları, kendi cinslerinden ölen bir kuş görünce yem aramaya ara verirler ve birbirlerine seslenerek toplanırlar. Bu esnada hiçbir şeye tepki vermeyen kuşlar, bir gün boyunca yem aramaya çıkmazlar. Bu misalden, hayvanların da ölümü bildikleri ve ölen cinslerine merhamet gösterdikleri anlaşılıyor.

Gençleri koruyan zebralar

Hayvan da olsa anne olan canlıların fedakârlıkları zebralar tehlike anında hep beraber hareket ederler. Yırtıcı hayvanlar sürüye saldırdığında zebralar hemen gruplara ayrılır ve genç zebraları aralarına alarak korurlar. Bu misallere göre birçok hayvan, merhamet, fedakârlık ve vefanın ne demek olduğunu biliyor olmalı. Cünkü muhabbet ve dostlukta sebat ve devam için ellerinden geleni yapıyorlar. “Ben” değil “Biz” diyorlar…

Hiç yemek yemeden geçen dört ay

Penguenler son derece fedakâr canlılardır. -40 derecede dört ay boyunca hiç yemek yemeden, kar fırtınası ve soğuk havada yumurtasını ayaklarının üzerinde taşırlar. Erkek penguenler yumurtayı hiç yere değdirmeden ayaklarının üzerine alırlar. Yumurtayı tüyleri ile sıkıştırmak için hafif eğilir ve hareketsiz bir şekilde aylarca beklerler. Bu vaziyette, yavruları için soğuğa ve açlığa seve seve katlanırlar. Böylece merhamet ve fedakârlığın en güzel örneklerinden birisini gösterirler.

Fedakâr yaşlı termitler

Bazı karıncalar, zehir keselerinde sakladıkları zehri, zor durumlarda, salgı bezlerini parçalayarak düşmana püskürtürler. Zehri püskürtme, aynı zamanda yuvası için kendini feda etme manasına gelir. Termitlerde ise daha farklı bir fedakârlık örneği vardır. Yuvalarını savunmaları gerektiğinde en öne yaşlı termitler geçer. Muhtemelen yaşlı termitler savaş sırasında ilk önce öleceklerini bildikleri için bu şekilde hareket ederler. Böylece genç termitler için kendilerini feda ederler.

(Toplam 192 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.