AraştırmaEğitim

Her Alanda Uzaktan Eğitim Mümkün mü?

Haber

Dünyayı saran korona virüs tehlikesinden dolayı 23 Mart’tan itibaren okullar tatil edildi ve uzaktan eğitime geçildi. Peki, öğretmenleri, öğrencileri ve velileriyle koskoca eğitim camiası buna ne kadar hazır?

Eğitim Bilişim Ağı (EBA), bu sürecin sâlimen atlatılabilmesi için hızlıca gündeme alındı. İşte, fırsat ayağa geldi. Uzaktan eğitimin faydalı yönlerini ve güzelliklerini ele alacak olursak; mesela uzaktan eğitime mecburi geçiş ile birlikte teknolojiyle erken uyum sağlama süreci hızlandırılmış oldu.

Hatalar ve eksiklikler böylece dikkatleri celp etti. Diğer taraftan her öğrenci, kendisiyle baş başa kalarak, öğrenmenin ferdi sorumluluğunu hissetmiş oldu. Müfredatın kendilerine sunduğu bir haftalık eğitimi bir günde alarak eğitimlerine hız verenler de oldu. Bireysel çaba ve emek, burada kendini gösterdi.
Bunun yanı sıra sistemin getirdiği bazı sınırlamalar da göze çarpmadı değil. Mesela, teknoloji ile eğitim entegrasyonunun tam anlamıyla sağlanamadığı düşünüldüğünde, çevrimiçi sosyal eğitim platformları ve sanal eğitim detayları, materyal kullanımıyla birlikte test edilmiş oldu.

Akıllarda bazı sorular bulunuyordu. Bir defa eğitimdeki en önemli unsurlardan biri olan ölçme değerlendirme nasıl sağlanacaktı? Bunun yanı sıra sınıftaki bir öğretmen otoritesi ve yaptırım gücü nasıl dizayn edilecekti?
Bunlar, zihinleri meşgul eden sorular olarak bir köşede dururken bakalım bu işin üstesinden nasıl gelinecekti?

Sürekli söylenen sloganları da bu süreçte tekrar hatırladık: Her zaman eğitim, her yerde eğitim, hayat boyu öğrenme vs.

Şüphesiz hissederek, yaparak-yaşayarak öğrenmenin yerini ve bir öğreticinin gözetimindeki yüz yüze eğitimin samimiyetini yakalamak çok güç olacak.

Maruz kalınan uzaktan eğitim çalışmasıyla görüldü ki hariçten gazel okumakla eğitim olmuyor. En azından her ders için. Çünkü ilmin bazı usul ve kaideleri vardır. O da bir eğitim/tedrisat atmosferinde, kendini bilen muallimlerin ışığında ve bizatihi gözetiminde ders okumaktır. Öğretmen, hoca, muallim ne derseniz deyin; eğitimin bu sarsılmaz unsuru, her zaman talebenin yanı başında olmalıdır.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı