Doğal Hayat

Her Fidan Ağaç Olur mu?

İnsan doğduğunda küçüktür, zamanla büyür ve gelişir. Ağaçlar da aynen insanlar gibidir. Önce tohum, sonra fidandırlar. Büyür, gelişir ve ağaç olurlar. Peki, her dikilen fidan ağaç olur mu? Her yere fidan dikilir mi?

Ağaçların bebekleri fidanlardır. Fidan, orman alanlarında tabii olarak oluşan, tohumu belirli ortamlara ekilerek (generatif) veya çelik, doku kültürü vb. gibi (vejetatif) yöntemlerle üretilmiş, kök ve gövdesi bulunan odunsu bitkiler olarak tanımlanmaktadır. İğne yapraklı türlerde 10 yaşına kadar, yapraklı türlerde ise 6 yaşına kadar olan odunsu fertler fidan olarak sınıflandırılmaktadırlar. Kısaca bir çok ağaç türünün fidanı 4-5 yıl, bebeklik gibi yakın ilgi ve bakıma muhtaçtır.

Her yere fidan dikilmez

Ağaçlar, bir asırdan daha fazla yaşayabilirler. Bu sebeple fidanın dikileceği yerin iklimi ve toprak özelliklerinin dikilecek olan ağaç türünün biyolojisine uygun olması gerekir. Ağaçlandırılacak olan alanın uzun dönem meteorolojik verileri iyice araştırılmalı ve analiz edilmelidir. Ayrıca dikim yapılmadan önce toprağın derinliği, tekstürü, asitlik derecesi ve topraktaki bitki besin maddelerinin durumu incelenmelidir. İklim ve toprak analizleri yapıldıktan sonra alana uyum sağlayabilecek ağaç türüne karar verilmelidir.

Fidanın kalitelisi seçilmeli

Kaliteli fidan, kullanılacağı yer ve zaman olarak genetik uyumu mükemmel; morfolojik nitelikleri ile birlikte fizyoloik özellikleri bakımından da uygun bir fidan demektir. Bir fidanın morfolojik özellikleri; kök sistemi, çap, gövde yapısı, dallanma durumu, boy, yaprak ve tepe sürgünü gibi hususiyetleridir. Fizyolojik özellikleri ise depolamaya, kuraklığa, düşük sıcaklıklara, işlemeye, taşıma ve dikim sürecindeki darbelere dayanıklılığı ortaya koyan su potansiyeli, kök yenileme kapasitesi, beslenme durumu gibi özellikleridir.

Dikimin vakti

Dikim mevsimi genellikle fidanların uykuda bulunduğu sonbahar veya erken ilkbahardır. Fidanlar çıplak köklü, topraklı veya köklü çelik olarak farklı şekillerde pazarlanmaktadır. Kökü toprakta bulunan fidanlar her mevsim dikilebilir. Çıplak köklü fidanlar ise büyüme mevsimlerinin dışında sonbahar- ilkbahar arasında dikimi yapılmalıdır.

Dikim teknikleri

Yetişme ortamına göre yarma dikimi ve çukur dikimi adı altında gruplandırabileceğimiz iki farklı dikim tekniği vardır. Yarma dikim genellikle çıplak köklü fidanlar dikilirken uygulanan, çeşitli tipte plantuvar ve çapalarla yapılan dikim şeklidir. Çukur dikimleri ise hem çıplak köklü hem de topraklı fidanların dikiminde kullanılan, adından da anlaşılacağı üzere çukur açılarak yapılan dikim metodudur.

Dikim yapılırken dikkat!

Fidan dikmek için önce dikim yerindeki yabacı otlar ve çalılar temizlenir. 20-30 cm boyutlarında 50-60 cm derinliğinde çukurlar açılır. Çukur açılırken üst toprak çukurun bir tarafında, alt toprak da çukurun diğer tarafına biriktirilir. Fidan toprağa konulmadan besin maddesi bakımından daha verimli olan üst toprak çukurun altına serilir. Fidanın köklerinin uçları daha iyi köklenmesi için kesilir. Fidanla beraber ilk önce kalan üst toprakla daha sonra ise alttan çıkan verimsiz toprakla çukur doldurulur. Fidanın kök seviyesini geçince ayak toprak sıkıştırılır. Kök kıvrıklığının yaşanmaması için sıkıştırmadan sonra fidan bir miktar yukarı doğru çekilir. Üzerine tekrar toprak atılır. Dikim bitince kök ile gövdenin birleştiği yerin toprak seviyesinde olmasına dikkat edilir. Kök boğazı olarak isimlendirilen bu yerin toprak altında kalması veya toprak seviyesinin üzerinde olması fidanın büyümesini etkiler. Dikimden sonra çukurun büyüklüğüne ve kuraklık durumuna göre mutlaka can suyu verilmelidir. Dikilmiş olan fidanın tutması için gövdesinden çekilince rahatça topraktan ayrılması gerekir.

Bakmazsan dağ olur

Fidan dikildikten sonra dış etkilerden zarar görmeyinceye kadar bakıma muhtaçtır. Çevresindeki yabancı otlar ve çalılar periyodik olarak temizlenmeli ve kurak dönemlerde çapalama ve sulama yapılmalıdır.

Fidan dikiminde dikkat edilmesi gerekenler

  • Dikim yapılacak alan belirlenmeli
  • Kaliteli bir fidan seçilmeli
  • Dikim zamanı gözetilmeli
  • Dikim tekniklerinden en uygun olanı uygulanmalı
  • Bakımı zamanında yapılmalı

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı