Sağlıklı Hayat

Karaciğer Dostu: Enginar

Buzdolabı ve derin dondurucuda saklanan meyve ve sebzeler veya mevsimin haricinde pazardan alınıp tüketilen gıdalar, kendi mevsimi geldiğinde unutuluyor. Tüm kış her an taze fasulye veya patlıcan bulabildiğimiz için artık bu sebzeler özlenmiyor ve yazın bol oldukları dönemlerde de o güzelim lezzetler tadına varılarak yenmiyor. Oysa kışın taze fasulyeyi, dolmalık biberi, patlıcanı, yazın ıspanağı, lahanayı ve diğerlerini özlemeliyiz ki mevsiminde hem taze taze hem de lezzetini ala ala yiyelim. Üstelik hormonsuz ve vitaminli bir şekilde. Mevsiminde doya doya yememiz gereken sebzelerden biride “enginar”. Şimdi tam mevsimi olan bu karaciğer
dostu, sağlık deposu sebzeyi size anlatacağız.

Enginar
Gövdeleri dik, kuvvetli, sert ve boyuna oluklu olan enginar, aslında çiçekgillerden bir sebzedir. Onun için “mavimor renkli çiçekler açan, 50-150 cm. boyunda, çok senelik otsu bir bitkidir.” diye tarif edilir. Killi kumlu ve rubetli topraklarda yetişir. Ekim-Kasım aylarda dikimi yapılan enginar mayıs ayında ürün vermeye başlar.

Karaciğer Dostudur
Enginarda bulunan ‘cynarin’ adlı madde, karaciğer ve safra kesesinde biriken zararlı maddelerin ve yağın temizlenmesine yardımcı oluyor. Besin değeri çok yüksek olan enginar, bol miktarda kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor içerir. Uzmanlar romatizma, kolestrol ve damar sertliğine de iyi geldiğini ve kkaraciğerin kendini yenileme yeteneğini artırmasına yardımcı olduğunu söylemektedirler.
Besin tablosu (1 adet, yaklaşık 165 gram, çiğ)

  • Enerji 16 kcal
  • Toplam karbonhidrat 17 gr. %6
  • Diyet lifi 9 gr. %35
  • Şeker 2 gr
  • Protein 5 gr.
  • Vitaminler A vitamini 21.1 IU %0
  • C vitamini 19 mg %32

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı