Seyahat

İklimi de Sıcak İnsanı da: Malezya

Sokakları, yemekleri, kıyafetleri, binaları ile enteresanlıklar ülkesi Malezya’nın havası kadar insanı da sıcacık.

28 milyonluk bir nüfusa ve 13 eyalete sahip olan Malezya, 18.000’den fazla ada devletinin birleşmesiyle oluşmuştur. Ülkeye girer girmez “Selamat Datang” (Hoş geldiniz) diyorlar ve pasaportunuza bir pul yapıştırarak ülkeye alıyorlar. Başşehri 800.000 nüfuslu Kuala Lumpur, kalay madenlerinin keşfedilmesiyle küçük bir madenci köyü olarak kurulmuş. “Kuala Lumpur” Malayca’da “çamurlu kavşak” manasına gelmekte.

Binaları da âdetleri de farklı

Dünyanın en büyük binalarında biri olan Petronas ikiz Kuleleri inşa edildiği 1994 yıllından 2003 yılına kadar 452 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek gökdeleniydi. Ta ki 17 Ocak 2003’te Taipei 101 tarafından birinciliği elinden alınana kadar. Şu an ise dünyanın en yüksek üçüncü gökdeleni. Aynı zamanda dünyanın en büyük ikiz kulesi. Temeli yer altına 120 metre kadar iniyor ve bu özelliği ile de dünyanın en derin temel üzerine inşa edilmiş binası unvanını taşıyor.

Malezya; bir çocuğun doğumundan yirmi yaşına kadar babasının maaşından her ay cüzi bir miktarın çocuğun hac parası olarak biriktirildiği, 3 ay vizesiz kalınabilen, zeytin, ekmek, süt ve süt ürünlerinin fazla tüketilmediği, her sokak ve caddede ayak masajcılarının bulunduğu, ağaç kesmenin cezasının 130 bin dolar olduğu, insanların daima güler yüzlü olduğu bir ülke.

Sabah kahvaltısında pilav

Malezya nüfusu Malay, Hint ve Çin diye üçe ayrıldığı gibi yemek kültürü de üçe ayrılır. Yılboyu iki mevsim

hüküm süren Malezya’da bütün meyve ve sebzeleri taze bulmak mümkündür. Deniz ürünleri de böyledir. Malay yemeklerinin ana malzemesi ise, birçok çeşidinin bulunduğu pirinçtir. O kadar çok seviliyor ki sabah kahvaltısında bile pilav yeniliyor. Pilavlar yağsız ve tuzsuz. Pilavı genelde tavuk, kırmızı et ya da balıkla yiyorlar. 15 günlük seyahatimiz boyunca, şüpheli ürünlere yaklaşmamak için, % 100 helal ve kuru kesim olan Akdeniz Toros mamullerimizi tercih ettik. Malayların en sevdiği ve en çok tercih ettikleri yemek ise “nasilemak”, ançeüz ve içinde mürekkep balığı, yumurta, kırmızıbiber ve salatalık bulunan Hindistan cevizi sütüyle pişirilen yemektir. Yemeklerde baharat çok kullanılıyor. Acıları ise Türkiye’deki acılar ile mukayese edilmeyecek kadar acı!

Eğer bir biber yerseniz kendinizi ağzından alevler çıkan bir ejderha gibi hissedebilirsiniz. Restaurantlar, iş hayatının yoğunluğundan olsa gerek, gece yarılarına kadar açık. Hatta, gece saat 2-3 gibi bile lokanta ve restoranları açık görmek mümkün Malezya’da.

Terlik ve korna

Malezya’da kış mevsimi olmayıp sıcaklığın 25-28 derece arasında cereyan etmesi sebebiyle insanlar terliği çok kullanıyorlar. Terlik talebi, fiyatları da artırıyor tabii olarak.

Bir mağaza da bir terliğin fiyatına baktığımızda dudaklarımız uçuklayacaktı neredeyse.

Malezya’da petrol fiyatları ucuz olduğundan herkes kendi arabasını tercih ediyor. Bu bölgenin insanının kibarlığı ve nezaketleri sebebiyle çok mecbur kalmadıkça arabalarında kornayı kullanmıyorlar.

Orada ülkemizi düşününce alacak çok şeyimiz olduğunu gördük. Bazen de insanımızı ve âdetlerimizi düşünerek memleket sıcaklığını aradık.

Etiketler

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı