İnce Detayı Yakalayın! Makro Çekim

1

Küçük canlıların dünyasını fotoğraflamak, nesnelerin ve doğanın ince detaylarına dokunmak isteyen fotoğrafçılar için bir sevdadır Makro Fotoğrafçılık. Bizlere görmeye çok alışık olmadığımız farklı bir dünyanın kapısını aralamaktadır. Makro fotoğrafçılık özellikle fotoğraf çekmeye yeni başlayanların en çok heyecanlandığı çekim türlerinden birisidir. Ancak artan lens ve ekipman maliyetlerinin yanına çok sabır gerektirmesi de eklenince çoğu merak duyan fotoğrafçının makro aşkı başlamadan bitmektedir. Bu aşkın yeniden alevlenmesi için 4 madde de “Makro Fotoğrafçılık”

[ Enes Ünal ]

11- Makro Çekim Nedir?

Makro çekim kısaca, çekilmek istenilen objeleri 1:1 ya da daha üstünde bir büyütme oranıyla fotoğraflamaktır. Diğer bir tarifle çekmek istediğiniz cismin ebatı ne kadar ise film veya sensöre en az aynı şekilde yansımasıdır. Makro, bir nevi teferruatların dünyasına giriştir.

2- Gerçek makro lens nasıl anlaşılır?

Gerçek makro lensler 1:1 ve üstünde büyütme yapabilen lenslerdir. 1:1 çekim yapıldığı zaman, çekimini yaptığınız objeler makinenizin algılayıcısı üzerine gerçek boyutları ile düşerler. Ancak sadece 1:1 ve üstünde büyütme yapabilen lensler gerçek makro lensler olarak geçmektedir.

3- Makro çekim için hangi “mm” değeri tercih edilmelidir?

Birçok farklı mm değerine sahip makro ya da mikro lens bulunmaktadır. Tabiatta yapılacak çekimlerde 100mm altına inilmemesi tavsiye edilir. Çünkü canlılar oldukça hassastırlar ve çabuk kaçarlar. Dışarıda makro çekim yapmayı düşünenler, 150mm, 180mm, 200mm gibi değerlerde makro lens alırlarsa çok rahat edeceklerdir. Ayrıca lensin mm değeri ne kadar büyük ise 1:1 modun da obje ile arasında daha fazla boşluk kalmaktadır. Bu durum ışıklandırma konusunda büyük yardımcı olmaktadır.

4- Herhangi bir lensle makro çekim yapabilir mi?

Makro çekim için pahalı makro lensler harici ucuz alternatiflerde mevcuttur.

Bunlardan bazıları;

2

Diyoptri Lensleri ( Close-Up Filtreler ):

Bu, objektifin önüne takılan büyüteçlerdir. Bu aparatlar sayesinde daha yakından netleme yapabilmek mümkündür. Ancak bu filtreler genelde çok iyi görüntü vermez. Merkezdeki netlik köşelere doğru bozulduğu için çok tavsiye edilmez.

Uzatma Tüpleri:

Uzatma tüpleri objektif ile makine arasına bağlanan aparatlardır. Bu aparatlar objektifinizi makinenin sensöründen uzaklaştırarak daha yakından netleme yapılmasına ya da daha yüksek büyütme oranı elde etmenize yardımcı olur.

Körükler:

Körükler uzatma tüpleri ile aynı mantık ile çalışmaktadırlar. Yani lensi makineden uzaklaştırarak daha fazla büyütme almamıza yardımcı olurlar. Körüklerin uzatma tüplerine göre en büyük avantajı boylarının değişken olmasıdır. Yani uzatma tüpleri sabit “mm” değerlerine sahipken körükler istediğimiz boyutlara ayarlanabilmektedir.

Ters objektif bağlama aparatları:

Bu aparatlar sayesinde her türlü objektifi makinenize ters şekilde bağlayıp harika makrolar çekebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ters bağlamayı düşündüğünüz objektifinizin ön filtre çapına uygun ters bağlama aparatını bulmak.

(Toplam 502 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

1 Yorum

  1. Hayirli gunler,
    Benim fotograf merakim uzun zamandan beri var ve sizin ‘fotorafliyorum’ kategorisi beni cok mutlu etti. Kolay, kisa ve oz ifadelerle cektigimiz kareleri nasil bir eser haline getirmemize yardimci oldugunuz icin sonsuz sukranlarimi sunarim.

Fikrinizi Belirtin.