Sağlıklı HayatAraştırmaDin ve Hayat

İsveç’den Bevl İçin Yasa Teklifi

İsviçre’de erkeklere genel tuvaletlerde oturma zorunluluğu getirilmesi için yasa teklifi verildi.

Huffington Post’un haberine göre; erkeklerin ayakta bevletmelerinin gerek insan sağlığına gerekse tuvalet temizliğine büyük zarar vermesinden dolayı oturma zorunluluğunun getirilmesi için yasa teklifi verildi.

Yasa teklifinin gerekçesinde, ayakta bevledilmesi sebebiyle klozet ve tuvalet temizliğinin gerçekleşmediği, bunun da insan sağlığı açısından tehlike oluşturduğu belirtildi.

Gerekçede oturarak bevletmenin insan vücudundaki boşaltıma yardımcı olduğu, prostat sorununun daha az ortaya çıkmasına katkıda bulunduğu ifade edildi. Bu tehlikeler göz önünde bulundurularak ayakta bevletmenin yasaklanması teklif edildi. Yöneticilerden Viggo Hansen, amacın insanların yaşam biçimine müdahale değil, daha sağlıklı bir ortamın meydana gelmesi için yapılan bir çalışma olduğunu belirtti.

Ne gariptir ki dünya asırlar önce bilinen bir kısım yüksek hakikatlere, yeni muttali oluyor. Efendimiz Muhammed Mustafa (sav) ayakta bevletmeyi yasaklamışlardı. İbadetlerin kabul olabilmesi için temizlik şart. Allahü Tealanın huzuruna çıkarken beden ve elbise temizliğinden, abdest alınan suya kadar her şeyin temiz olması gerekmektedir. Bu bakımdan ayakta bevletmek temizliğe ve ibadete mani olduğu gibi sağlık açısından da büyük sıkıntılara yol açmaktadır.

Tıbbî yönü

Peygamber Efendimiz necasetin, şiddetlisinden saydığı idrar sıçramasından kaçınılmaması hâlinde, uğranılacak azâbı da hatırlatmaktadır. “Ayakta bevletmeyiniz, zira kabir azabının ekserisi bevildendir.” buyurmuşlardır. Abdullah b. Abbas (ra) şöyle rivayet etmişlerdir: Resulullah (sav) iki kabrin yanından geçerlerken ve şöyle buyurdular: “Bu kabirlerde yatanlar azap görmektedirler. Ama büyük bir şeyden dolayı azap görmüyorlar.” Resulullah (sav) daha sonra şöyle devam etti: “Evet bunlardan birisi, insanlar arasında söz taşırdı. Diğeri ise bevlinden (idrarını üzerine sıçratmaktan) sakınmazdı. (Buhari, Müslim, Taharet, Nesai)

Çömelerek idrar yapmanın tıbbi yönünü Hisar İntercontinantal Hospital,’den Ürolog Op.Dr.Basri Çakıroğlu şöyle izah ediyor.”Çömelince karın kasları kasılır, dizler karına tazyik yaparlar; dolayısıyla mesane baskı altında kalır. Bevletme sonucunda mesane tam boşaldığından mesanede artık idrar kalmaz. Bu ise idrar yolları ve mesane taşlarının oluşmasını önlediği gibi, prostat hastalığı olanlarda şikâyetlerin azalmasında etkili olur. Çömelerek idrar yaparken hafif sol tarafa meyil edilmelidir. İdrar yollarının anotomisine (yapısına) en uygun olan budur.

(Rıza Zaralı)

En Yeniler

Başa dön tuşu