Beslenme

İyi Beslenmiş Çocuk Öğrenmeye Hazır Demektir

Çocukların beslenme alışkanlıkları, zamanla toplumun beslenme alışkanlığına dönüşür. Anne karnında başlayan beslenme; bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemi şeklinde devam eder. Çocuk, beslenme konusunda da ilk eğitimi ailesinden alır, ilk alışkanlıklarını ailesinden kazanır. Okul döneminde sosyalleşme süreçlerine aktif olarak katılmaya başlayan çocukların beslenme davranışları da bu dönemde şekillenir.

Çocuklarınıza besin piramidini öğretin

İki yaşından büyük çocuklar için besin piramidi sağlıklı ve dengeli beslenmek için bir rehberdir. Çocukların büyümesi, gelişmesi, okuldaki başarısı için özel besinlere değil, doğru besin öğelerine ihtiyacı vardır. Bu besin öğeleri ebeveynlerin yedikleri ile aynıdır, sadece miktarları farklıdır.
Besin piramidine uymak farklı besinleri, yeterli ve dengeli bir şekilde almayı sağlar. Bu durum çocuklara enerji sağlamanın yanında, onların ihtiyaç duydukları protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minareleri de almalarını sağlar.

Öğrenciler için besin piramit porsiyonları

Okul çağı çocuklarının enerji ihtiyaçları yaş, cinsiyet, büyüme oranı, fizikî aktivite seviyesi ve vücut büyüklüğüne göre değişir. Bütün çocukların besin piramidindeki 5 besin grubundan belli miktarda alması gerekir. Birçok okul çağı çocuğu günde 1800-2200 kalori arasında enerjiye ihtiyaç duyar.
Besin piramidi sağlıklı bir yemek için bize şu 3 mesajı verir:
Çeşitlilik sağla.
Dengeli beslen.
Yeterli miktarda besin al.

İyi beslenmiş bir çocuk öğrenmek için hazır demektir

Sağlıklı ve zinde olan çocuklar, öğrenmeye hazırdır. Besinler vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Beynin çalışması için gerekli olan glikoz, karbonhidrat kaynakları ile vücuda girer. Şiddetli besin öğesi yetersizlikleri, öğrencilerde öğrenme üzerine dikkat dağınıklığı, algılamada ve öğrenmede güçlük, yorgunluk gibi olumsuz tesirler oluşturabilir.

Öğrencinin altın öğünü: Kahvaltı

Yapılan çalışmalarda kahvaltı yapan öğrencilerin daha başarılı oldukları, daha geç yorgunluk hissi yaşadıkları ve özgüven sahibi oldukları gözlenmiştir. Kahvaltı yapan öğrenciler; derslere daha çok katılır, problemleri daha kolay çözer ve derse daha iyi odaklanırlar. Ayrıca kahvaltı yapan çocuklarda obezite görülme oranı daha azdır.
Evden okula yemek götürme

Daha çok ilk ve ortaokul seviyesindeki öğrenciler, okulda yiyeceği besinleri evlerinden taşırlar. Beslenme çantası ile taşınan besinlerde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Anneler, çocuklara pratik ve yemesi zevkli besinlerin yanı sıra sağlıklı, güvenilir ve besleyici yiyecekler hazırlamalıdır. Çantada çocuğun kolaylıkla yiyebileceği besinler olmalıdırlar. Mesela, sandviçler, çiğ sebze dilimleri (havuç, salatalık, domates, yeşilbiber), peynir dilimleri, bütün bir meyve, yulaflı kurabiyeler veya evde hazırlanmış kekler gibi.
Beslenme çantası da hijyen açısından her zaman temiz olmalı, kanserojen madde içermemelidir.

Bazı okullarda öğrenciler yemeklerini okul yemekhanesinde yerler. Diyetisyenler tarafından hazırlanması gereken okul yemek menüleri, öğrencinin enerji ihtiyacını karşılamalıdır. Bu menülerde posa içeriği yüksek olan tam tahıl ürünleri ile taze ve kurutulmuş meyveler, sebzeler mutlaka bulunmalıdır. Öğrencilerin daha düşük yağ içeren öğünleri için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Anne babalar da bu menüleri takip etmelidirler.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı