Aile ÖzelMedya

Kadınlar Neden Ekran Diyeti Yapmalı?

Tecrübeli kişilerin yılları alan medya araştırmaları, kendi iyiliğini düşünen insanları medyadan uzaklaşmalarını gerektirecek son derece önemli veriler ihtiva ediyor. Kadınlar ve medya ile kurduğu irtibatlar üzerine araştırma yapanlar ise konuyu üç noktada topluyorlar. Birinci madde “medyanın kadını konumlandırması”, ikincisi “onun hissiyatında yaptığı tahribat” ve sonuncusu “kadının satın alma gücünü yönlendiren reklam dünyası”.

Medyanın kadını konumlandırması:

Temelde medya organları beş alt başlık üzerine program yapıyorlar. Haber, spor, çocuk, müzik, eğlence-magazin; kadın bu beş başlıktan eğlence ve magazin merkezli medyada yer alıyor. Kadının eğlence-magazin odaklı yayınların merkezinde yer almasını, Aile Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Medya ve Kadın’ raporunda bir cümle ile özetleyebiliriz. “Medya, kadınları öncelikle ‘bedene’ indirgemekte ve sömürmektedir.” Medyanın kadını sömürdüğünün sömürürken de bedenine odaklandığının sayısız misalleri var. Ancak lisanı çirkinlikten korumak için bu misallere girmemek yerinde olacak.

Ruhunda yaptığı tahribat:

2014 yılında yayınlanan “Sosyal pazarlamada korku, suçluluk ve utanç duygularının kullanımı” başlıklı makaleden çarpıcı bir analiz cümlesi: “Medya amacına ulaşmak için korku, suçluluk ve utanç hissettirme teknikleriyle duygusal dengesizlik oluşturur.” Ona diğer kadınlardan daha çirkin göründüğü için kendinden utanması gerektiğini fısıldar. Çocuğuna iyi bakamadığı durumlarda onu suçluluk girdabına çeker. Ve kilolu zamanlarında, onu kocasını kaybetme korkusuna sürükler. Bu gibi medya mesajları kadının düşünme ve karar verme dünyasını şekillendiriyor. Süreç önce kadınların iç dünyalarında onların kim olduklarını unutturarak başlıyor. Sonra dışarıya odaklandırıyor ve nasıl göründükleri, haklarında diğerlerinin ne düşündüğü üzerinden onları dilediği yere yönlendirebiliyor.

Satın alma gücüne medya ayarı:

Reklam konusunda rakamlar yalan söylemiyor. Reklam piyasasını araştırmak için ABD’de bir yıl içinde 150 milyar dolar harcandı. Reklamcıların bu kadar parayı sarf etmelerinin sebebi, insanların ürünleri satın almaya nasıl yönlendireceklerini keşfetmek içindi. Bunu psikologlara ve diğer uzmanlara danışarak yaptılar. Sonunda insanları neyin harekete geçirdiğini ve onların seçimlerini ve davranışlarını nasıl manipüle edebileceklerini öğrendiler. Gelinen noktada 1970’li yıllarda bir kadın 500 reklama maruz kalırken, günümüzde rakam 5000’e ulaştı. Çekilen reklam arttıkça da olan kadınlara oldu. Çünkü reklam firmaları beğeniyi kendi ürünlerine çekme savaşına girdiler ve kazanmak için reklamlarda yüzde 96 oranında kadını kullandılar. Kadınlar kendilerini her türlü reklamın malzemesi gördüklerinde ise:

  • Depresyon oranları yükseldi.
  • 30 saniyede bir kendilerini gözlemler oldular.
  • Hiç yokken kendilerinden utandılar.
  • Kendilerine saygıları azaldı.

Elbette, kadınlar kendilerini üzen, sonu gelmez korkulara sürükleyen medya ile hayatlarına devam etmek zorunda değiller. Olumsuz düşünmeyi özendirenleri dinlemekten, izlemekten, okumaktan vazgeçebilirler. Ve aslında kim olduklarına, ne yapması gerektiklerine odaklanıp iç dünyalarına bakarak mutlu, huzurlu olabilirler.

Etiketler

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı