Sağlıklı Hayat

Kandilleri Fısıldayan Tat: Helva

Mis gibi tereyağı kokan, güzelce kavrulmuş helvaya hiçbirimiz hayır diyemeyiz. Hayır diyemediğimiz gibi en özel günlerimizde sevdiklerimize de ikram etmekten geri durmayız. Bu ikramlarla helva bizim kültürümüzde, birçok yemeğin kıskandığı çok özel bir yere sahip olmuştur.

Kültürümüzde çok özel bir yere sahip bu tadın tarihi, çok eskilere dayanmaktadır. İlk hububat ve şekerlemelerin keşfi kadar eskidir. Ama hak ettiği mertebeye yakın tarihimizde ulaşmıştır. Ulaştığı mertebeye en iyi örnek Osmanlıda özel olarak imar edilen “helvahaneler” verilebilir. Bu helvahanelerde yapılan helvalar, Osmanlı saray adetlerinde ve Türk toplumunun ikram kültüründe kendine ayrı bir yer bulmuştur. Sarayda yapılan bu helva ikramı gümüşten tepsiler üzerinde yapılırdı. Sadece saray erkânı değil devlet adamları, davetliler ve reaya (halk) da bu ziyafetten paylarını alırlardı.

“Helva sohbetleri” bu ziyafetlerden kültürümüze ve edebiyatımıza intikal eden helva türünden kendine has bir kavram olarak yerini almıştır. Bu sohbetlere katılan davetliler arasında şairler, yazarlar, âlimler mutlaka olur ve buralar fikir alışverişi yapılan meclisler haline gelirdi. Şair Nedim katıldığı bir helva sohbetinde;”Lâleyi bir iki gün anmayalım hele Kâmlar sohbet-i helva ile şirin olsun” der.

Osmanlıda meşhur olan helva; her ne kadar günümüzde çeşidi artmış olsa da sohbet ve muhabbetle eşdeğer olan yerini hala korumaktadır. Hani hep deriz ya bazı lezzetler bize bir şeyleri hatırlatır. İşte helva da bunlardan bir tanesidir. Sevinçte de, üzüntüde de…

Önemli günlerde, merasimlerde, kutlamalarda helvayı tercih ederken kandil günlerinin de sembolü haline gelmiştir. Kandil günleri evlerde helva yapılıp komşulara, akrabalara dağıtılır. Bu durum o günün kandil olduğunu unutanlara hatırlatma niteliği taşır. Bilenlerin de coşkusunu, muhabbetini arttırır.

Helva yapılış olarak da, malzemeleri itibariyle de her bütçeye uygun, herkesin yapabileceği bir tatlıdır. Sadece kavurmak için biraz sabır gerektirir. Çünkü malzemeleri un veya irmik, su, şeker veya pekmez, yağ gibi temel gıdalardan oluşur. Helvanın; irmik helvası, un helvası gibi birçok türevleri olsa da hepsi helva adı altında birleşir. Bu ay sizlerle dondurmalı irmik helvasını paylaşacağım. Sıcak helva soğuk dondurma ile birleştiği zaman içimizi ısıtırken birden serinlik hissi veriyor. Ardından damağımızda unutulmaz bir tat bırakıyor.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı