Sağlıklı Hayat

Karaciğer Yağlanmasından Nasıl Korunabilirsiniz?

1,5-2 kg ağırlığında olan bir organ olan karaciğer adeta fabrika gibi çalışır. Üretir, dönüştürür, zararlı maddeleri zararsız hale getirir. Karaciğer yanlış beslenme, hareketsiz bir hayat, yoğun stres gibi sebeplerle yağlanabilir.

Normalde karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunur ve bu durum karaciğerde herhangi bir hasara yol açmaz. Ancak yağlanmanın normalden fazla olması karaciğerde fonksiyonel ve yapısal değişiklikleri ortaya çıkarır. Yağlanma sonucu karaciğer genişler ve organlarda baskı oluşmasıyla çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Karaciğer yağlanması önlem alınmazsa zamanla siroz gibi önemli hastalıklara sebep olabilir ve hayati tehlike arz edebilir. Peki, karaciğerimizi korumak için neler yapmalıyız?

Düzenli egzersiz yapılmalı: Vücut sağlığını koruyan en önemli aktivitelerden biri egzersiz yapmaktır. Egzersiz sırasında salgılanan endorfin hormonu, stresin azalmasını ve kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar. Bu sebeple haftada 3-4 gün, en az 45 dakika tempolu yürüyüş yapın. Özellikle gün boyu oturarak çalışan insanlar daha fazla risk altındadırlar. Düzenli, tempolu yürüyüş yağlanmanın önemli ölçüde gerilemesine yardımcı olur. Karaciğer yağlanmasında önemli bir mekanizma olan insülin direncinin azalmasını sağlıyor. Bu da uzun vadede kalp ve damar hastalıklarından da koruyor.

Karışık beslenmeden uzak durulmalı: Mideyi çok doldurmak ve yemeğin üstüne meyve yemek, sindirim için beklerken meyvelerin fermente olmasına ve etil alkol üretimine sebep olur. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyle karaciğer yağlanmasını geriye çevrilebilir. Balıketi, sebze ve meyveden zengin, tahıl ve süt ürünlerini içeren Akdeniz diyeti, karaciğer yağlanmasını geriletir. Hayvanî yağlardan, işlenmiş et ürünlerinden, aşırı karbonhidrattan kaçınmak gerekir. Meyveler aşırıya kaçmadan ve posası ile birlikte yenmelidir. Tavuk yeneceği zaman mutlaka derisi ayrılmalıdır. Yemeklere lezzet vermesi için katılan krema, mayonez gibi ürünlerden, hamur işlerinden, unlu ve şerbetli tatlılardan, abur cubur diye tabir edilen işlenmiş ürünlerden uzak durulmalıdır.

Şeker tüketimini sınırlandırılmalı: Çikolata, bisküvi, krema ve meşrubatlar içerisinde glikoz, fruktoz veya mısır şurubu gibi tatlandırıcılar barındırır. Bu tatlandırıcıları içeren yiyecek ve içeceklerin şişmanlığı tetiklediği, insülin direnci oluşturduğu ve yağlanmayı artırdığı bilinen bir gerçektir. Ambalajlı katkı maddeleri içeren hazır gıdalardan mümkün mertebe uzak durmak gerekir.

Kola ve şekerli meyve sularına dikkat edilmeli: Bir bardak kola içtiğinizde yaklaşık 20 dakika sonra kan şekeri aniden yükselir, bunu azaltmak için insülin hormonu seviyesi de yükselir. Kan şekerinin yükselmesi beyinde dopamin salgısının artmasına ve kişinin kendini iyi hissetmesine sebep olur. Yaklaşık bir saat sonra acıkma hissi ve halsizlik belirir. Tatlı yeme ihtiyacı hissedilir. Çünkü beyinde meydana gelen dopamin mutluluğuna bağımlılık başlamıştır. Bundan sonraki aşamada karaciğer yağlanması başlar.

“Bilinçsiz’’ ilaç kullanılmamalı: Bazı antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar, aktarlarda satılan bitkisel ürünler karaciğerde hasara yol açabilir. İçeriği bilinmeyen ve laboratuvar şartlarında test edilmemiş ürünlerin kullanılması karaciğeri iflasa götürebilir.

Şok diyetlerden uzak durulmalı: Karaciğer yağlanmasına karşı fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Ancak hızlı kilo verdiren şok diyetler karaciğer, kalp ve böbreklere zarar verirken ölüme dahi yol açabilir. Üstelik hızlı, ani kilo kaybı sanılanın aksine yağlardan kurtarmaz, bilakis karaciğere yağ asidi akımını artırarak karaciğer yağlanmasına yol açabilir. Karaciğer yağlanması olan bir kişinin mevcut kilosunda yüzde 3 azalma sağlayabilmesi halinde karaciğer yağlanması gerilemeye başlar.

Yukarıda sayılan bütün başlıklar karaciğeri yağlanmaktan korumak içindi. Karaciğeri kuvvetlendirmek ve zararlılara karşı direncini artırmak için neler yapılabilir?

Limon cilası: Limon bedenin cilasıdır. Karaciğeri temizlemek ve sindirimi arttırmak için ılık su ile limon suyu içilirse toksinlerin giderilmesine yardımcı olur.

Toksin giderici avokado: Avokado, vücuda sağlıklı yağ alımı için en uygun tropikal meyvedir.
Su hayattır: Karaciğeri temizlemenin en iyi yolu, günde 6-8 bardak arası su içmektir. Su, böbreklerin temizlenmesine ve kilo vermeye de yardımcı olur.

En güzel ilaç sarımsak: Bir diş sarımsak bir avuç ilaçtan daha fazla tıbbi özellik taşır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu bakteri ve virüslere karşı korur. Ayrıca sarımsak içerdiği sülfürle karaciğerin işlevine yardımcı olan enzimlerin üretilmesine yardımcı olur.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı