Karanlığın Sessiz Avcıları

0

İnsanlar için dışarıdaki hayat sabahın ilk ışıkları ile başlar, güneşin batmasıyla birlikte yavaşlar ve gece olunca sona erer. Gece, vücudumuzu dinlendirdiğimiz bir vakittir. Bazı hayvanlar ise gündüz vaktinin sıcağından ve kargaşasından uzakta gece dışarıya çıkar ve avlanırlar.

Gece dışarıya çıkıp avlanan hayvanların birçok sebebi vardır. Mesela çöllerde hayvanlar su problemi yaşarlar. Bu yüzden çöl hayvanları gece avlanmayı tercih ederler. Gece avlanmanın bir diğer sebebi de diğer avcılardan korunmaktır. Her ne kadar geceleri saklanarak avlanan türler olsa da bunları avlayan avcılar da geceleri ortaya çıkarlar.

Yuvalarından geceleri çıkan hayvanların karanlıkta rahat hareket etmeleri, avlanmaları ve hayatta kalmaları için çok güçlü koku ve işitme duyuları bulunur. Bazı hayvanların gözleri geceleri daha iyi görebilecek şekilde yaratılmıştır.

ISICA DUYARLI GÖZLER

Gece avlanan hayvanlardan biri olan baykuşların çok iri gözleri vardır. Gözleri göz yuvalarına sabit olmasına rağmen başlarını 270 dereceye kadar oynatabilir, çevresini hızlı bir şekilde görebilirler. ¡İİİI! Gözlerinde “Mor ışık görüntüsüne” sebep olan kimyasal bir madde bulunur. Gözleri en zayıf ışığı bile kimyasal sinyale çevirir. İnsanların sadece bir ışık parıltısı olarak fark ettiği yerdeki görüntüyü baykuş bütün teferruatları ile görebilirler.

KESKİN BAKIŞLAR VE KULAKLAR

Baykuşların sadece görme değil işitme kabiliyetleri de son derece hassastır. Çok az ışıkta dahi avlanabildikleri gibi zifiri karanlıkta da kulaklarıyla uçan bir böceğin kanat sesini duyabilirler. Avlanırken son derece sessiz hareket eden baykuşların kanat sesleri asla duyulmaz. Bu canlılar küçük fare, sıçan gibi kemiriciler ile beslenirler.

BAS AŞAĞI UYUYAN YARASALAR

Gece avlanan hayvanlar arasında en çok bilineni yarasalardır. Daha çok tropikal bölgelerde yaşarlar. Küçük, tilkiye benzeyen yüzleri, büyük kulakları, ön ve arka ayakları arasında gerili tüysüz kanatları, vücutlarını örten kürkleri ve parlak küçük gözleriyle oldukça ilginç hayvanlardır.

KIZIL ÖTESİNİ GÖREBİLEN YILANLAR

İnsan gözü belirli dalga boyları arasındaki ışınları fark edebilir. Bazı yılan türleri ise yüksek dalga boylarındaki ışınları görebilirler. “İnfra red” denilen bu ışınlar insanlar tarafından sadece ısı olarak algılanır. Yılanın gözleri “İnfrared” ışınlarına karşı insanlardan binlerce kat daha duyarlıdır. Bu sayede karanlıkta en küçük ısı farkını dahi algılayabilir.

(Toplam 537 kez okundu. Bugün: 1)
PAYLAŞ:

Fikrinizi Belirtin.