Kolay Hayat

Karantinada İyi Yönetici Olmak

Koronovirüs salgını, ülkemizde ve dünyada birçok alanı etkiledi. Fertlerden devletlere kadar herkes bir anda ortaya çıkan virüse karşı tedbirler aldı ve halen de almaya devam ediyor. Ekonominin canlılığıyla doğrudan alakalı iş dünyası da bu bilinmeyen düşmana karşı ayakta kalma savaşı veriyor. Şirkteler, bir taraftan gelir ve giderlerini gözden geçirerek iş planlarını yeniden düzenliyorlar, diğer taraftan gerek evden, gerek kısmî zamanlı ve çoğunluğu moral-motivasyonu düşük çalışan kadrolarıyla üretime devam ediyorlar. Böylece kurumsal varlıklarını sağlıklı bir şekilde devam ettirmeye çalışıyorlar, çaba gösteriyorlar.

Covid-19 sonrasında, değişim, dönüşüm, belirsizlik gibi birçok kavram da ön plana çıktı ve yeniden tanımlandılar. Yaşanmakta olan bu süreçte “liderlik” kavramı onların da önüne geçti. Mevcut hayatî tehdit, sürece ve ekiplere doğru yöneticilik etmenin önemini bir kez daha anlamlı hale getirdi. Bu gibi kargaşa ortamlarında bütün kuruluşlar, ancak içlerindeki firasetli, cesur, süreci doğru yönetebilen yöneticiler sayesinde varlıklarını sürdürür. Aksi takdirde kargaşanın sert rüzgârıyla yok olup giderler.

Öyleyse güçlü ve samimi bir yönetici olabilmek için neler yapmak lazım?

  • Böyle dönemlerde, liderlik özelliklerinizle, söylem ve eylemlerin birbiriyle muvafık olmasıyla ekibinize örnek olun. Çalışanlarınıza yardımcı olacak fikirler arayın, beceriler edenin. Bunları yaparken de yapmacıktan uzak, gösterişsiz bir üslup takının.
  • Kendinizle ekibiniz ve ekibinizde bulunanların arasındaki bağları sıcak tutun. Bu zorluğu kolaylaştıracak, işler daha çabuk halledilir olacaktır. Fiziksel olarak bir arada değilseniz, belli aralıklarla online toplantılarla bir araya gelin. Fakat sadece iş konuşmayın, muhabbet edin. Ekibinizdekileri anlamaya çalışın. Sorun varsa iyi analiz edin ve çözüme kavuşturun. Herkesin yaşadığı hayat sizinki gibi olmayabilir. Sizin dertsiz olmanız, ekibinizdekilerin de dertsiz olacağı anlamına gelmez.
  • Çalışanların, yeni çalışma düzenleri içinde yöneticilerinin kendilerine güvendiğini bilmeleri daha verimli çalışmalarına destek sağlıyor. Sakın, cümle aralarında, “çalışmıyorsun, yatıyorsun” gibi anlamlara gelebilecek cümleler sarf etmeyin. Çünkü bu süreçte daha çok sizin ne anlatmak istediğiniz değil, karşı tarafın ne anladığı önemlidir. Çalışanlar da öyle bir izlenim oluşursa motivasyon düşer. Bu da verimi etkiler. Siz hep güven aşılayın. Empati kurmaya çalışın.
  • Birbirini dinleme bu dönemde daha çok anlam kazanıyor. O yüzden iletişimi hiç aksatmayın. Ekibinize maddi-manevi yanında olduğunuzu hissettirin.
  • Yönetici olarak ekibinizde bulunan herkese eşit mesafede durmalısınız. Yapacağınız her şeyi birlikte yapmalısınız. “Yalnız değilsin, birlikteyiz. Bu işi de birlikte yapacağız.” izlenimi verilmeli hep. Aidiyet, bağlılık, ekip ruhunu bu şekilde güçlendirirsiniz. Şayet bu izlenim verilmez, ekibinizden bazıları kendini dışlanmış hissederse çalışma şevki düşer. İstediğiniz verimi alamazsınız.

Ne yaparsanız yapın; söylediklerinizde, davranışlarınızda samimiliği elden bırakmayın.

 

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı