Doğal HayatKişisel Gelişim

Karıncaların Haber Sistemi

Karıncaların hayatını mercekle biraz daha büyüttüğünüzde, onların gelişmiş teknoloji dünyasını daha yakından görebilirsiniz.

Karıncalar şahsi çıkarcılıktan uzak, her karıncanın kendi vazifesini azami şekilde yerine getirdiği bir hayat sürmeye muvaffak olmuşlardır. Karıncaların topluluk içerisindeki bu ahengi insanoğluna birlikte çalışma ve heyecanla yapmak için güzel bir numune teşkil eder.

Hazreti Allah’ın karıncalara özel yarattığı kendilerine has iletişim kabiliyetleri, günümüz iletişim teknolojisini çok geride bırakacak düzeyde. Onlar iletişim kurmak için ağızlarıyla, önkollarıyla veya antenleriyle kendilerine özel şekilde birbirlerine dokunurlar. İletişimlerini sadece dokunarak değil, sinyalizasyon sistemlerini çalıştırarak da yaparlar. Hiç dokunmadan da istedikleri zaman tehlikelere karşı birbirlerini uyarabilirler.

Karıncaların İnşaat Projeleri

Karıncalar tarım sahasında faaliyet yürüttükleri gibi, inşaat alanında da çok çeşitli faaliyetlerle uğraşırlar. Her karınca kolonisinin 100’ün üzerinde yuvası olabilir. Yuvanın içinde de büyük şehirler vardır. Bu şehirlerdeki semtler, işlek yollarla birbirine bağlanır. Bu büyük şehrin inşaatı esnasında, birçok malzeme taşımak zorundadırlar. Ayakları ve çeneleriyle inşaat malzemelerini tutup taşırlar. Tek bir vücut bu iş için yetmediği zaman, diğer karıncalar hemen desteğe gelir.

Bir işçi, yaprağın üstünde durup yanındaki başka biri, yaprağın ucunu tutmak için uzanır. Aradaki mesafe çok uzunsa, ikinci bir işçi birincinin üstünden tırmanır. Alttaki karınca yeni gelenin tel kadar ince belinden kavrayıp onu hedefe doğru uzatır. Yine mi olmadı? Üçüncü bir karınca diğer ikisinin üzerine tırmanır ve daha da uzağa doğru kaldırılır. Birbirine eklenen karıncalar, bir inşaat vincinin kolunu andıran canlı bir zincir oluştururlar. Bu sayede dev inşaat projeleri, kısa sürede tamamlanır. Bunların hepsi Hazreti Allah’ın büyüklüğünü görmemiz için birer vesiledir.

Farklı salgı bezleriyle koku yayıyor, sinyallerini hızlı bir şekilde geniş alanlara ulaştırarak yuvaya gitmesi gereken kışlık besinler hakkında birbirlerine haber veriyorlar. Bunun için havaya daha fazla feromon yaymak yeterli oluyor. Feromon, aralarındaki haberleşmeyi sağlayan kimyevi maddenin adıdır. Hatta karıncalar iletişim kurmak için sembolik davranışlar bile sergileyebilirler.

Mesela yaklaşan bir düşmanı haber vermek için, vücutlarını savaş hareketlerini düşündürecek şekilde hareket ettirirler. Bir yerde besin yoksa yahut kalmamışsa, geri dönerken ‘Diğer karıncalar boşu boşuna o tarafa gitmesin.’diye feromon salgılamazlar. Bu hareketleri ve kokularıyla verdikleri haberler her zaman doğrudur. Yalan söylemedikleri için birbirlerine hep güvenirler.

İletişim kabiliyetleri ve savunma sistemi ilişkisi

Karıncaların yakınındaysanız, hareketlerinizi keskin gözleriyle yakalayacak, nefesinizi alacak veya bir eşyaya dokunduğunuzda
hareketinizi hissedeceklerdir. Hissettikleri an da Hazreti Allah’ın kendilerine bahşettiği iletişim kabiliyetlerini kullanacaklar ve nereden geldiğini anlamadığınız işçi karıncalar, büyük olasılıkla sizi ısıracaktır. Karıncalar sizi görünce dört bacağının üstüne yükselip karnının alt kısmını kaldırırlar. Bu duruş, onların heyecan sinyalidir. Zor da olsa sizi yakalamak için beklerler, canınızı yakacak salgıyı zerk etmeye hazırdırlar.

Siz onları izlerken, bir yandan da asker karıncalar, burun deliklerinizi yakan formik asit püskürtürler.

Aynı zamanda, kaldırdıkları arka boğumdan ve çenelerinden alarm feromonları salarken, başka işçiler yuva arkadaşlarına doğrudan haber vermek için hızla yola koyulur. Arkadaşlarını tehdit unsuruna yönlendirecek koku izler bırakarak ilerlerler. Onların kendi aralarındaki iletişimi çok hızlıdır. Habercilerine birkaç dakika verirseniz, binlerce karınca size doğru akmaya başlayabilir.

Karıncaların haber yayma sistemi

Karınca toplumu, birbirleriyle iki şekilde iletişim kurarlar. Bunlardan ilki hareketleridir. İkincisi ise anüs, göğüs ve çene salgı bezlerinden salgıladıkları kimyevi sinyallerdir.

Bu sinyaller sayesinde birbirlerine açık ve net mesajlar verirler. İletişim teknikleri hayranlık uyandıran karıncalar, bu günün teknolojisinden daha güvenli ve daha hızlıdır. Yaratılışları gereği onların birbirlerine verdiği haber, yalanla birleşmesi mümkün olmayan bir
topluluğun haberine, haberi sadığa benzer.

Yiyeceğimiz var! Mesajı

Kimyasal sinyal: Karınca salgı bezini kullanarak yiyeceğin olduğu yere kadar giden bir koku izi bırakır.

Hareket: Bir başka işçi karıncayl; karşılaştıklarında başlarını sallayıp, yemek ikram edermiş gibi yaparlar.

Yakında davetsiz misafir var! Mesajı

Kimyasal sinyal: Karınca çene salgı bezinden alarm feromonları
salgılar.

Hareket: Karnını sürüyerek göğüs salgı beziyle kısa, daire şeklinde bir iz bırakır.

Yeni yuvaya katıl ! Mesajı

Kimyasal Sinyal: Karınca anüs salgı beziyle yeni yuvanın yerine koku izi bırakır.

Hareket: Karınca vücudunu oynatır, yuva arkadaşının çenesini çekiştirir.

(Mehmet Çetin)

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu