Aile Özel

Keloğlan Eski Keloğlan Değil

Masallarla çocukların dünyasına giren Keloğlan yerli bir yapımla çizgi film dünyasına girdiğinde bambaşka bir şekle büründü. Keloğlan çok değişti…

Cadısını, büyüsünü, hırsızlıklarını, kötülüklerini sizler de görüyorsunuzdur. Bunların ötesinde başka bir şey göstereceğim sizlere.

Vezir, Kötü Cadı’ya seslenmektedir:

“Dünyanın Hâkimi olmak istiyorum ey cadı!” diye… Keloğlan’ın bir bölümü işte bu şekilde başlamaktadır. Devamı da bu hâkimiyeti elde etmek için kurgulanmıştır.

Peki, şimdi bir düşün bakalım, dünyanın hâkimi kimdir? Bu kadar tehlikeli bir cümle çocuklarımızın bilinçaltına neden yerleştirilmektedir? İnsan kişiliğinin oluştuğu en önemli yaş dilimi olan 0-7 yaş arasındaki çocuklarımız, bakın en masummuş gibi görünen bir çizgi filmde dahi ileriki yıllarda belki de inancını ve itikadını sarsacak bir kelime ile büyümektedir.

Bu bizim kültürümüzden, bizim yapımcılarımızdan diyerek izlettiğimiz ve diğer çizgi film kanallarındaki sıkıntıyı gören çoğu ailenin hiç olmazsa bunu izlesin dediği bir Keloğlan’da bunlar olmamalıydı. Sihir, büyü, hırsızlık, kötü arkadaşlık yerine saf ve temiz kalpli bir Keloğlan çizgi filmi de elbette izleyici bulurdu.

DEVAMINDA DAHA İLGİNÇ BİR GELİŞME OLMUŞTU

Bilge Can Dede yeni bir şeyler icat etmiş ve Keloğlan ile Balkız bu yeni icat ile uçmayı deniyorlar. Kötü Cadı ile Vezir ise ellerindeki sihirli küreden Keloğlan’ı izliyor ve ona şimşekler göndermeye başlıyorlar. Gökyüzünde oluşan bu şimşeklerin görüntüsünün “Siyon Yıldızı” şeklini alması ve çizgi filmin bu bölümünün neredeyse tamamının bu yıldız etrafında dönmesi, bu kadar da olmaz dedirtiyor.

İsrail’in bu yıldızı, bayrağında, Tek Dünya Devleti, Yeni Dünya Düzeni, Mason Tarikatları simgesinde ve her yerde ısrarla kullandığını ise artık tüm dünya biliyor. Bu simgenin bizim Keloğlan çizgi filminde ne işi var? Peki, o simge orada olmasa ne olurdu? Şimşekler Siyon Yıldızı değil de; Hilal şeklinde ya da çok daha farklı başka bir şekilde olamaz mıydı?

ÇOCUĞUNUZ YERİNE SİZ DE İZLEYİN

Daha ne anlatayım size… Milyonlarca çocuğun ekran başında kilitlendiği, başladığı anda kendilerinden geçtiği “Ben Teen”i mi? Yoksa sabahtan akşama kadar şiddet, kavga, intikam, kin ve nefret duygularını aşılayan o çizgi film kanallarını mı anlatayım? Zira aklı başında olan bir ebeveynin o kanalları televizyonundan sildiğini düşünüyorum.

Ancak sadece bu oyunu bozmak için, daha bilinçli anne-babalar olmak için sadece bir gününüzü ayırın ve çocuklarınızın yerine sizler izleyin şu dikdörtgen kutuyu. Yavrularınızın o masum zihinlerine neler yerleştirildiğini sizler kendi gözlerinizle görün.

BİRAZ DA SİZ GÖRÜN LÜTFEN!…

O halde ne mi izleteceğiz çocuklarımıza? İzletmek zorunda mıyız?

Mümkün değil, diyorsanız hiçbirinin masum olmadığını unutmayın…

En iyisi uyanalım, tamamen kapatalım televizyonları; evimizden çıkaralım. ^

Etiketler

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı