Sağlıklı Hayat

Kendini Kanser Etme

Hücrelerde ilahi kodla belirlenmiş bir çoğalabilme sistemi vardır. Bu çoğalmayla saniyede bir milyara yakın hücre bölünmesi gerçekleşmektedir. Bölünmeyle ortaya çıkan yeni hücreden yalnızca birkaçında kusur oluşmaktadır. Kusurlu hücreler de vücudun bağışıklık sistemi tarafından hemen imha edilmektedir. Her gün bu imha işi yüzlerce defa olur. Ufak bir ihmal gerçekleşse yahut kusurlu hücre kurnazlık yapıp bağışıklık sisteminden kaçsa, kanser adını verdiğimiz hastalığın süreci başlamış olur.

Vücudumuz, milyarlarca hücreden oluşmuştur, her bir hücrede 46 kromozom, her bir kromozomda da yüz bine yakın gen vardır. Bu genlerde vücudumuzun çalışması ile ilgili bilgiler gizlidir. Bu gizli bilgiler genlerdeki hangi hücrenin ne zaman, nasıl çoğalacağını yahut kendini ne zaman imha edeceğini saklar.

İlahi kodla belirlenmiş olan bu çoğalabilme yeteneğinde bir saniyede bir milyara yakın hücre bölünmesi gerçekleşmektedir. Bu kadar çok yeni hücreden yalnızca birkaçında kusur oluşmaktadır. Kusurlu hücreler de vücudumuzun bağışıklık sistemi tarafından hemen imha edilmektedir. Her gün bu imha işi yüzlerce defa olur. Ufak bir ihmal gerçekleşse yahut kusurlu hücre kurnazlık yapıp bağışıklık sisteminden kaçsa, kanser adını verdiğimiz hastalık oluşur.

 

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı