Röportaj

Kıbrıs Vakfı Mallarının Altında Kıbrıs’ın Tarihe ve Dine Bakış Açısı Var

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter Kıbrıs’daki vakıf mallarını korumak için karşılaştıkları problemlerin neler olduğunu anlattı.

Kıbrıs vakıf malları yönünden zengin bir ülkedir. Kesme Kıbrıs taşından yapılmış ihtişamlı onlarca han, hamam ve konak gibi zengin vakıf malları ile övündüğümüz tarihteki Kıbrıs vakıflarının bugün o zenginliğini görmekte zorlanıyoruz. Vakıf binalarıyla beraber kaybolan maddî zenginliklerin yanında bir de Osmanlı ve İslam medeniyetinin izlerinin bu memlekette silinmesi söz konusu.

Kıbrıs’taki vakıf malları konusunun altında Kıbrıs’ın tarihe ve dine bakış açısı da var. İngiliz eğitim sisteminde yetişen bizim nesil maalesef Osmanlı ve tarih düşmanıdır. Bunun nasıl olduğu üzerinde uzun uzun konuşmak gerekir ancak bu kültür yozlaşmasından Kıbrıs vakıf malları yeterince nasibini almıştır. Neticede geldiğimiz noktada vakfın, vakfedenin vakfiyesinde de belirttiği yüksek gayesi olan yardım etmek, Müslümanlara karşılıksız vermek unutulmuş ya da terk edilmiş. Vakıf mallarının ruhu öldürülünce bu topraklardan bereket de gitmiş.

Daha öncesinde Kıbrıs vakıf malları üzerinde İngilizlerin idaresi söz konusuydu. Bugün Evkaf İdaresi’nin İngilizlerden bize geçişinin 59. yılı olacak. Bu zaman içerisinde kaybolan, tahrip edilen vakıf malları İngiliz döneminden az değildir. İdari yapı olarak İngilizlerin tahribatı söz konusu ancak bizimkiler de tahribatta onları aratmamışlar. 1878’lerde Kıbrıs’ın üçte ikisi vakıf arazilerden oluşuyordu.

Kapalı bölge Maraş’ın yüzde doksanı vakıf malı olmakla Güney Kıbrıs’ta yüzlerce dönüm vakıf malı arazilerimiz var. Bu arazileri Kıbrıslılar ya da
İngilizler kullanıyor. Birkaç yıl öncesinde Güney Kıbrıs İngilizlerin kullandığı arazilerin kirasını istemeye gittiğinde aldıkları cevap çok enteresan. “Benden bu paraları başında Rum ve yardımcısı Türk olan Kıbrıs Devletinin başkanları gelip alabilirler.” Bu şu demek oluyor, Kıbrıs’taki herhangi bir anlaşma ile İngiliz üstlerinin ve limanlarının yeniden sorgulanması gerekecek.

Biz de güneydeki ve kuzeydeki vakıf mallarını sorgulayacağız. Bu güneydeki Rumlardan ziyade İngilizlerin ve buradaki siyasi partilerin işine gelmeyecektir.

Kıbrıs’ta Osmanlı’dan İngiliz yönetimine geçirilirken Osmanlılar vakıf mallarının vakıflar kanununa göre idaresini madde olarak koydurmuştur. Biz anlaşmaya karşı değiliz. Gerek Maraş ve gerekse güneydeki vakıf mallarının mislinin Kıbrıs Vakıflar Dairesi’ne verilmesini istiyoruz. Bir de buradaki malları siyasi partilerin tahakkümünden kurtarmak zorunluluğumuz var.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı