EdebiyatEğitimKültür Sanat

Kitabın Referans Noktaları

Ana referans noktamız; faydalı kitabı arayıp bulmak. Her işin bir usulü, kaidesi olduğu gibi kitap alırken”Faydasız ilimden Allah’a sığınırım.” hadisi şerifi bize yol gösteriyor. Kitap bu usul dairesinde seçilirse, çok kitap okumaktan ziyade iyi kitaplar çok okunmuş olur.

Kitapları seçerken ya da satın alırken kitabın üzerinde bulabileceğiniz diğer referans noktaları:

Kitabın Fiyatı: Okuyanların da okumayanların da en fazla şikâyet ettiği mevzu, kitap fiyatlarının yüksek olması. Bu yüzden alınmak istenip de alınamayan kitaplar oldukça fazladır. Yapılan araştırmada ekonomik tedbirde akla ilk gelen, eve giren kitap gazete, dergiye ayrılan payın kesilmesi gerçeği ucuz kitabı hatırlatıyor. Sağlığı tehdit eden ucuz yemeklerden nasıl kaçıyorsa insan, ucuz ama faydasız kitaplardan da kaçmalı. Ucuz veya pahalı fark etmez, aldığınız kitabın bir değeri, faydası var ise fiyat o kadar önemli olmamalı.

Yılın farklı aylarında, çeşitli illerde kitap fuarlarında, yayınevleri bir arada olduğu için istenilen kitaplara, indirimli fiyatlarla ulaşılabilir. Eskisi kadar olmasa da kullanılmış ama yıpranmamış kitaplara sahaflarda rastlamak mümkündür. Çok ucuza değerli kitaplar alınabilir.

Yazar: Faydalı kitap seçilmesinde ve alınmasında yazarın da tesiri vardır. Ancak sürekli reklam edilen yazarların kitaplarını ve sadece günümüz eserlerini referans almak da doğru değildir. Zira bir zamanlar o meşhur olarak bilenen yazarlar da bilinmiyordu. Yazarın popüler olmasından çok muhtevanın sağlamlığı ölçü olmalıdır.

Yayınevi: Yayınevlerinin kendilerince belirlemiş olduğu bir yayın politikası vardır. Bütün kitapları o minvalde çıkarırlar. Kitaplarını sağlam kaynaklara dayandıran hem de makul fiyata hizmete sunan yayınevleri bulunmaktadır. Kitap seçiminde yayınevinin de referans olacağını unutmayın.

Kitabın Nevi (türü): Her kitabın faydalı bilgi sunması ve maddî açıdan alınması mümkün değildir. Bunun için de devamlı istifade edilebilecek, eliniz altında bulunan kitapların okunmasına ve satın alınmasına öncelik vermek gerekir.

Kaynaklar: Bir kitabın ilmî kalitesini, başarılı bir çalışma olduğunu, yazarın faydalandığı kaynaklardan anlamak mümkündür. Doğru ve faydalı bilgileri öğrenmek isteyen kişilerin kitapta incelemesi gereken ilk bölüm “kaynaklar, dipnotlar” bölümüdür.

İçindekiler: Kitap kapakları ilk dikkat çeken hususiyetlerdendir. Özellikle yayınevleri çok satmak için şaşalı kapak tasarımları yaparlar. Ancak kapağı, kitabın adı cazip olduğu halde muhtevası zayıf ve faydasız kitaplara da rastlamak mümkündür. Kitap başlığından ziyade muhtevasını incelemek daha mantıklıdır. Bunun için kitabın “içindekiler” kısmı, kitabın muhtevası hakkında referans olacaktır.

Önsöz: Eğer kitap hakkında daha geniş bir malumat edinmek istiyorsanız “önsöz, mukaddime, dibace, giriş” bölümü size yardımcı olacaktır.

Kitabın üzerindeki bu bilgiler size referans olmadıysa, en iyisi okuyacağınız kitapları birinin daha önce okumuş olması iyi bir tercihtir. Çünkü kitap referans noktasında en tesirli metod tavsiye edilen kitabı okumaktır. Kitap hakkında hem önceden malumat sahibi olmuş oluyorsunuz hem de kitaptaki yanlış bilgi ve yönlendirmelere maruz kalmıyorsunuz.

Etiketler

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı