EdebiyatEğitim

Kitap Ne Der?

Beni seçerek oku: “İlim, servetten üstündür. Çünkü serveti sen korursun oysa ilim seni korur. ” Senden bir parça olmayan serveti edinirken haram helal ayırman gerek. Ben, senden bir parça olacağım. Beni de ona göre seç.

Beni kıyasıya eleştir: Her şeyime hemen sahip çıkma. Karşılaştır, eleştir, bak incele…

Zorlanırsan işte kapı: Beni anlamadıysan bende boğulmana gerek yok. Milyarca ben var. İstediğini bul oku. İstersen yarıda bırak.

Ceketini iliklemene gerek yok, rahat ol: Kitaplar akıllı kişilerin bahçeleridir. Bahçeye girerken rahat ol. İster sesli oku, ister sessiz. Sessiz okumanı tavsiye ederim ama sesli okumak istiyorsan seni bu zevkten mahrum edemem.

istediğin yerde oku: Kopyalarıma çok itimat etme. Aslımı da neyi nerede bulacağına sen karar vermelisin. Eğer sen bulmaz isen bendekileri başkaları bulur.

Beni tekrar tekrar oku: “İşte ben bunu arıyordum, buldum. ” dediysen tekrar tekrar oku. Çünkü zor bulursun benim gibi değerlisini.
Hayal kur: Araba kullanırken dikiz aynasına bakmak ne kadar faydalı ise, beni okurken içine doğru bakıp hayal kurmak o kadar faydalıdır.

Satın al, hediye et. Ama seversen kesinlikle tavsiye et : Kime ne hediye verirsen bil ki o eskir, unutulur. Ama beni verirsen kendim eskisem de verdiklerim unutulmaz.

Bu muhabbet aramızda kalabilir:

Kimse sana niçin okuduğunu ve ne anladığını sorma hakkına sahip olmasa da bazen bu, çiğnenebilir. Buna hazırlıklı ol.

Beni anlat: Dağdan gelen adam dağı, bağdan gelen adam bağı konuşur. Sen de benim yanımdan gidiyorsan beni konuş.

Bu arkadaşlığımız burada kalmasın. Not al. Beni unutma: O kadar işin arasında benim anlattıklarımı not almak kolay değil biliyorum. Ama eğer bunu başarırsan farkın olur.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı