Gıda AnalizKeşfetSağlıklı Hayat

Maden Suyu mu, Soda mı?

Maden Suyunun Sodadan Farkı

Su, hayat için vazgeçilmezdir. Ayrıca vücudumuzdaki hücrelerin yaşaması ve fonksiyonlarını devam ettirmeleri için de mutlaka gereklidir. Vücudumuzun ortalama %65-70’i sudan oluşur; o olmazsa yemyeşil iken solan bir ağaç gibi kurur gideriz. Suyun değerini anladık, ama bir de maden suları var; onun yanında bir de sodalar. Nedir bunlar, birbirlerinden ne farkları var?

Gıda endüstrisi, yer altından çıkan içme sularını zararlı plastik kaplara koyup satıyor. Bunu biliyoruz. Yetinmeyip bir de doğal maden suyu ismiyle insanlara içirdikleri yapay mineralli olanlar var. İçme suyunu bozdukları yetmezmiş gibi doğal maden sularını da bozuyorlar. Soda deyip paketleyerek satıyorlar.

Adı üstünde maden suyu, soda değil!

Yer altından normal suyun yanında içerisinde çeşitli mineral ve elementlerin bulunduğu soğuk veya sıcak maden suları da çıkar. Anadolu’nun birçok yerinde bulunan maden suları, buralarda yaşayan Frigyalılar, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı tarafından günümüze kadar şifa bulmak kastıyla amacıyla kullanılmıştır. Bir suyun maden suyu sayılması için bünyesinde bir litrede en az 1000 mg erimiş madde bulundurması gerekir. Doğal maden suları, içerisinde kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum, demir, flörür, bikarbonat, klorür, sülfat gibi mineralleri bulundurur. Ölçülü olarak içildiğinde faydalıdır. Maden suyunun meydana gelebilmesi için onlarca, hatta yüzlerce yıl geçmesi gerekir.

Sabrın sonunun selamet olduğunu unutan insanoğlu, maden suyu kavramını karıştırarak yapay yollarla imal edilen mineralli sular üretiyor. Adına soda deniyor. Yani şişelerde ‘doğal maden suyu’ ibaresi olup olmadığına dikkat etmek icap ediyor. Aksi halde fayda yerine zarar satın alabilir, zengin mineralli su, doğal mineralli su diye kimyasal işlemlerle elde edilen ve sağlıklı olup olmadığı noktasında süpheler olan suları içebiliriz.

Maden suyunuz sade mi, meyveli mi olsun?

Araştırmacılar, soda diye tabir edilen yapay maden sularının yanında doğal maden suyunun meyveli olanlarının dahi zararlı olduğu görüşündeler. Çünkü meyveli maden suları, güneşe maruz kaldığında aşırı kanserojen madde içermeye başladığı ifade ediliyor.

Meyveli denen maden sularına yapay meyve aroması, tatlandırıcı, şeker gibi katkı maddeleri ekleniyor. Bunun için en güzeli sade doğal maden sularını tercih etmektir. Eğer meyveli maden suyu içmeyi arzu ediyorsak kendimiz bir parça meyve ilave edebiliriz. İçerisine bir dilim limon koyduğumuzda, en doğal meyveli maden suyunu elde etmiş oluruz.

Dikkat gerektiren noktalar neler?

Çevre ve toprağın kirlenmesiyle yer altından gelen her türlü sular bu kirlilik ölçüsünde etkileniyor. Buna maden suları da dahil. Topraktaki minerallerin farklılığına göre değişik yerlerden çıkan maden sularındaki mineraller ve bu minerallerin yüzdelik oranları da farklılık gösterebilir. Bunun için içme sularını zaman zaman değiştirdiğimiz gibi, maden sularını da farklı minerallerden istifade etmek için bazen değiştirmek faydalı olabilir.

Maden suları çoğunlukla cam şişelerde satılır. Bunun yanında plastik şişelerde satılanları da vardır. Maden suyu, içerisinde birçok mineral bulunduğu için plastik ile normal sudan daha fazla etkileşime girerek zararlı hale gelebilir. Bunun için cam şişeleri tercih etmek uygun olur.

Doğal maden sularına karbondioksit ilave edilir. Üzerindeki etiketlere baktığımız zaman genelde “Karbondioksit ilave edilmiştir.” ibaresinin küçük harflerle yazıldığını görebiliriz. Doğal maden suyunu karbondioksit olmadan içmek isteyenler, şişeyi açtığında beş dakika beklemelidir. Böylece karbondioksit uçup gidecektir.

Doğal maden suları genellikle faydalıdır. Cilt sağlığına, fizyolojik fonksiyonları desteklemeye, enerjik ve dinç kalmaya yardımcı olur. Ancak bazı istisnalar olabilir. Mesela, yüksek tansiyonu olanlar dikkat etmeli, aşırıya kaçmamalıdır. Maden suyunda sodyum minerali vardır. Bu da aşırı olduğunda tansiyonu etkileyebilir.

Sanayileşen gıda sektörü maalesef bizleri yapay gıdaları yiyip içmeye zorluyor. Bizlere düşen, gözümüzü açmak, etrafımıza bakmak ve görmektir. Doğal yaşamak için doğal olanları yiyip içmektir. Her şeyden şüphe etmek yerine, her şeye tedbirle yaklaşmaktır.

Yeraltından Suyla Gelen Şifa

Maden suyunun içerisinde birçok mineral bulunur. Yer altından suyla gelen her bir mineral, vücuda ayrı ayrı fayda sağlar:

  • Kalsiyum: Kemik, diş ve kalp sağlığı, kan pıhtılaşması, sinir uyarı iletimi
  • Magnezyum: Kalp, kas ve sinir sağlığı ve enerji üretimi
  • Sodyum: Su-elektrolit dengesi, sindirim desteği, asit-baz dengesi uyarı iletimi
  • Potasyum: Hücre metabolizması, su dengesi
  • Florür: Diş ve kemik sağlığı
  • Iyodür: Troid bezi fonksiyonları desteği
  • Klorür: Su-elektrolit dengesi, sindirim desteği
  • Bikarbonat: Mide fonksiyonları, kan ve idrarda asit-baz dengesi
  • Sülfat: Kalın bağırsak fonksiyonları, safra kesesi ve fonksiyonlarının uyarılması

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı