Sağlıklı Hayat

Maden Suyu Soda ile Karıştırılmamalı

Maden suları eski çağlardan bu yana bir şifa kaynağı olarak görülmüştür. Ancak günümüzde maden suyu hakkında doğru bilinen, “yanlışlar” ile yanlış bilinen “doğrular” birbirine karışmıştır. Bu karışıklığın sebebi, gazlı içeceklerin çıkmasıyla “sodanın” maden suyu yerine kullanılmaya başlanmasıdır.

Sadece zevk olsun diye üretilen gazlı içeceklerin piyasa çıkması, maden suyunun önemini azalttı. Eskiden tedavi amaçlı kullanılan maden sularına, bir darbe de yeni ilaçların keşfi vurdu. Yeni ilaçların üretilmesiyle maden suyunun kazandırdığı şifalar toplum içerisinde unutulmaya başladı. Maden suyu, muhtevasında magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, flor, iyot vb. gibi hayat için çok önem arz eden mineraller barındırmaktadır. Bu mineraller hayat kaynağı gibidir. Çağımızda bu değerli içeceğe rakip olarak sunulan ve ülkemizde maden suyu tüketimini ciddi oranda azaltan kola, tam aksine hayat kaynaklarını kurutmaktadır. Kola, kemik erimesi, şişmanlık, tansiyon, şeker, kalp krizi ve felç geçirme riskini artırıyor. Oysa maden suyunun bu hastalıklardan koruyuculuğu ispat edilmiştir.

Maden suyunun en büyük ve zararlı düşmanı kolalardır. Ancak sodanın maden suyunun yerine koyulması da başka bir yanlış. Soda; saf suya karbondioksit eklenerek gazlı hale getirilmiş suni bir içecektir. Tıpkı kolanın yolundan gidilerek imal edilmiştir. Maden suyu ise; metrelerce derinlikten çıkan, çıkarken de kayalardan, taşlardan mineralleri toplayarak gelen doğal bir içecektir. Her türlü gıdada doğalı tercih etmek elbette en doğrusudur.

Maden suyunun faydaları; içerdiği yoğun kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir. Florür ihtiva ettiğinden çocukların diş gelişimine olumlu etkide bulunur. Hamilelerde, yaşlılarda artan mineral ihtiyacına destekçi olur. Alkali yapısından dolayı sindirimi rahatlatır, mide yanması, ekşimesi, şişkinlik gibi rahatsızlıkları giderir. Cilt için gerekli olan sıvı ve mineral desteğini sağlayarak, cildin yaşlanmasını geciktirir. Yoğun çalışanlarda ve yaz aylarında ter ile kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konmasında yardımcı olur.

Maden suyu içmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar da yok değil. Yanlış bilinen ve dikkatli olunması gereken hususlardan ilki, tansiyon hastaları içindir. Bu doğal içecek, tansiyon hastaları tarafından dikkatli tüketmelidir. Ülkemizdeki maden suları düşük oranda sodyum ve potasyum içermesine rağmen, böbrek yetmezliği olan hastalarla, tansiyon hastaları doktorlarına danışmadan kullanmamaları gerekir. Böbrek taşına neden olmasa da, böbrek taşı teşhisi konulmuş hasta-
larda da önerilmiyor. Kilo vermek için kullananlara çok faydasının olmayacağını üzülerek belirtmek gerekir. Üstelik meyveli maden suları şeker hastalarına ve kilolu insanlara önerilmez.

Maden suyunu günlük 600 mililitre (iki şişe) kullanmak yeterlidir. Fazlası böbrekten tuz atımı sırasında, kalsiyumu da beraberinde götürdüğünden kemik erimesi riskini artırabilir. Kilolu insanlarda 300 mililitre (1 şişe) üzerinde kullanmamalıdır. 7 yaşından küçük çocukların düzenli olarak maden suyu içmeleri mineral yoğunluğundan dolayı tavsiye edilmez. Ülkemiz, doğal maden suları kaynağı açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasına rağmen, paketleme yapılmadığı için kaynak sularının %99 u boşa akıp gitmektedir. Avrupa da kişi başına yıllık maden suyu içme oranı 100lt iken ülkemizde 6lt kadardır..

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı