Fotoğraflıyorum

Manzara Nasıl Çekilir?

Harika bir manzarayla karşı karşıyasınız ve defalarca fotoğrafladınız. Eve döndüğünüzde çektiğiniz fotoğraflara baktınız ki, gözünüzle gördüğünüzden çok farklı. Ön plana çıkarmak istediğiniz bulutlar resimde kaybolmuş, suya vuran yansımalar fotoğrafta patlamış, kullanmış olduğunuz yüksek ISO değerinden fotoğrafta kumlanmalar oluşmuş. ‘Peki, nasıl çekilir bu manzara fotoğrafı?’ sorusunun cevabını arıyorsanız, gelin beraber sıralayalım.

[Enes Ünal]

1- Doğru zamanda çekin

Manzara fotoğrafında en önemli unsur ışıktır. Çekim yaptığınız mevsim, güneşin doğuş ve batış saatleri, düşen ışığın yansıması fotoğrafınızı sandığınızdan daha fazla etkileyecektir. Fotoğraflarda istenilen renk sıcaklığını yakalamak için en uygun zamanlar “Altın Saat” diye tabir edilen güneşin doğuş ve batış saatleridir.

“Neden bu saatler derseniz?” sebebi; fotoğrafları etkileyen keskin güneş ışınlarının en yumuşak ve etkisiz olduğu zaman bu saatlerdir. Eğer imkânınız varsa manzara çekimlerinizde ışık yeterli olması durumunda bile, tripod/üçayak kullanmaya özen göstermeniz. Bu en küçük titremenin bile fotoğrafınıza etkisini ortadan kaldırmaya yeter.

2- Doğru diyafram değeri

İyi bir manzara fotoğrafı çekmek için yüksek diyafram değeri kullanmanız gerekecektir. Özellikle manzara çekimlerinde daha geniş bir alanın net çıkmasını isteyeceğinizden diyafram değerini yüksek tutmanız gerekir. Manzara çekimlerinde genellikle F/9, F/10,F/11 ile iyi sonuçlar alabilirsiniz.

3- Doğru lens ve filtre kullanmak

Güzel manzara çekimi için en önemli unsurlardan biriside doğru lens kullanmaktır. Zoom lensler ve geniş açı lensler manzara çekimi için uygundur. Lensinizin belirli bir zoom aralığı olması kadrajı ayarlamanızda size yardımcı olacaktır. Aksi takdirde sıradan bir lensle siz hareket ederek çekeceğiniz kareyi oluşturmak zorunda kalacaksınız. Bu durum çok kolay bir çekim imkânı tanımayacaktır.

Ekipmanların dan biriside filtrelerdir. Kara ve gökyüzü arasındaki pozlama farkını dengelemek ve daha doygun renkler elde etmek için filtre kullanmamız gerekecektir.

4- Altın Kural

Fotoğraf çekiyorsanız “Altın Kural” nedir mutlaka bilmelisiniz. Fotoğrafta 1/3 altın kural çok basit anlamda vizörden baktığımızda yatayda ve dikeyde çerçevemizin 3’er eşit parçaya bölündüğünü varsayalım. Bu çizgilerin kesişim noktası ilgi merkezi olarak tanımlanmaktadır. Fotoğrafınızı çekerken bu kuralı hatırladığınızda, daha dengeli ve ilgi çekici kareler çekmenizi sağlayacaktır.

Fotoğrafı çekerken neye vurgu yapacağınızı çekmeden önce netleştirmeniz gerekmektedir. Gökyüzü odak noktalı bir kompozisyon oluşturacaksak 1/3 kuralına göre 2/3’lük bölümü gökyüzüne, geri kalan 1/3’lük kısmı denize ayırmamız daha iyi sonuçlar verecektir. Aynı zamanda görüş alanınız içinde bulunan kompozisyonu zenginleştirecek ve fotoğrafınıza derinlik hissi katacak nesnelere mutlaka yer vermelisiniz.

Herkesin çektiğinden farklı çekin

Yüzlerce kare aynı açıdan çekilmiş fotoğraf var. Sizin çektiğinizin daha değerli olmasını istiyorsanız kimsenin görmediği bir açıdan farklı bir bakış açısıyla fotoğrafınızı çekmelisiniz.

Son söz: Fotoğrafı önce kafanızda çekin…

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı