Araştırma

Mars Nasıl Görünür?

Mars diğer adıyla Merih biz insanların en çok merak ettiği gezegen olarak hep gündemimizdedir. “Marsta canlılar var mı? Varsa nasıl hayatlarını devam ettiriyorlar? Biz insanlara benziyorlar mı?” gibi sorular hep aklımızdadır.

‘Kırmızı’ veya ‘Kızıl Gezegen’ olarak bilinen Mars’ın neden kırmızı göründüğünü, her millet araştırmış. Ecdadımız Osmanlı’daki heyetşinâslar (gökbilimciler) da bu hususta çalışma yapmaktan geri durmamışlar. Astronomi mütehassıslarından Salih Zeki, “Muhtasar Kozmoğrafya” eserinde Mars hakkında şunları söylemiştir:

“Merih, mihveri (ekseni) etrafında 24 saat 30 dakikada bir kere tam devir eder. Bir Merih senesi bir dünya senesinden takriben iki defa daha uzundur.

Merih’in iki uydusu vardır ki bunlar da Phobos (Fobos) ve Deimos (Deymos) diye isimlendirilir. Bu peykler (uydular) pek küçük oldukları gibi seyyareye de (gezegen) pek yakındırlar. Her ikisi de 1870 senesinde keşif olunmuştur.”

Teleskopla Merih’in yüzeyi üzerinde gayet geniş, berrak ve kırmızı görünen kıtalar Merih’in karaları; yeşilimsi ve kahverengi renkte görünen büyük lekeler de Merih’in denizleridir.

Mars, gökyüzünde kırmızı-turuncu renkte göründüğü için ‘Kızıl Gezegen’ olarak isimlendirilir. Yüzeyinde bulunan bol miktarda demir oksit sebebiyle bu renkte görünür.

Dünya’da en bol bulunan dördüncü element demirdir. Ancak Merih’in atmosferi büyük oranda karbondioksitten oluştuğu için demir atomları elektron kaybederek demir oksit bileşiklerini oluşturur. Pas olarak da bildiğimiz demir oksit bileşikleri kırmızımsı bir renge sahiptir.

Merih, fizikî olarak dünyaya benzer. Ocak ayında Mars’ın kızıllığına şahit olmak isteyenler Ocak ayı içerisinde şekilde gösterilen saatlerde hava şartlarının rasat için uygun olduğu akşam vakti, Güneş’in batış saatinden sonra Mars’ı daha net görebilirler. Peki, nasıl ayırt edilecek?

Gökyüzünde gezegenler ile yıldızları ayırt etmenin bazı pratik yöntemleri mevcuttur. Gezegenlerin yıldızlar gibi parıltıları yoktur, ışıkları sabittir. Dikkatli bakıldığında yanıp sönen değil, sabit bir ışığa sahiptir.  Çünkü gezegenler bir yıldızın etrafında dolanır ve o yıldızdan aldığı ışığı yansıtır.

Teleskopla bakıldığı zaman gezegenler disk şeklinde görünürler. Yıldızlar, bir teleskopla bile ancak parlak birer nokta gibi görünürler.

Ayrıca telefon uygulamalarıyla gezegenlerin konumları, hangilerinin görünüp görünmediği takip edilebilir.

Uygulamalar

  • Skymap
  • Daffmoon

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı