Aile ÖzelAraştırmaEdebiyat

Matmazel Üzerinden Bir İffet Buhranı

Matmazel kelimesi şu günlerde Fransa’da resmi yazışmalardan kaldırılıyor. Bilindiği gibi Matmazel, evli olmayan bayanlar için kullanılan Fransızca asıllı bir kelime. Matmazel kelimesinin Türkçedeki karşılığı evli olmayan kız demek. Bu kelimenin kaldırılması ve yerine evli kadınlar için kullanılan “madam” kelimesinin getirilmesi, bugünkü bir hadise değil. Değişikliğin erkek ve kadın eşitliğini sağlayacağı ifade edildiği için feminist gruplar tarafından sürekli gündeme getiriliyordu.

Mevzunun tarihi seyri şöyle: Almanya’da 1972 yılında “fraulein” kelimesi kaldırılır. Daha sonrasında ise 1972 yılında Fransa’da matmazel kelimesinin feminist gruplar tarafından eşitliğe! tezat teşkil ettiği dillendirildi. Şimdilerde ise matmazel kelimesi resmi yazışmalardan kaldırıldı. Yazışmalarda evli olmayan genç kızlar için kullanılan matmazel yerine, evli kadınlar için kullanılan “madam” yer alacak. Hatta bu karar “Devletin bütün yönetim birimleri ‘matmazel’i hitap kelimesi olarak kullanmamaya dikkat etsin.” tebliği ile resmi kurumlara duyuruldu. Kararın Fransa’da alınması pek de şaşırtıcı değil aslında. Çünkü Fransa feminizmin yayıldığı yer.
Feminizm seyelanı milliyetçiliğin milletleri parçaladığı gibi toplumu özellikle de aileyi parçalıyor.

1789 Fransız ihtilali ile siyasi manada milliyetçilik ile azınlık hakları bahane edilmişti. Sadece Osmanlı Devleti için değil dünyanın tamamında insanlar kavmiyetçilik ile parçalanmaya itilmişti. Milliyetçilik ile milletleri bir arada tutan din duygusu zayıflatılmıştı. Batıdan ithal milliyetçiliğin sarsıntıları ise hala devam etmektedir. Feminizm’in kaynağı da Fransa. Feminizm ise toplumdan çok ailenin, yani kadın ile erkeğin arasını açıyor. Feminizm TDK sözlüğünde “Toplumda kadının haklarını çoğaltma, erkeğin düzeyine çıkarma, eşitlik sağlama amacını güden düşünce akımı, kadın hareketi” diye tabir ediliyor.

Kadın hakları gibi masumane kılıfa bürünen feminizm cereyanı bizde neleri getirip neleri götürdüğünü görmek için edebiyat metinlerine bakmamız yerinde olacaktır. Bunun sadece masum bir kelime olmadığını ifade eden kadın yazarımız Afife Fikret’in (Hanımefendinin Müsahebesi-1918) Âti Gazetesinde yayınladığı bir metin, “…Yazık, başımız cehalet saikasıyla bir iffet buhranı içinde kaldı. Yanlış fikirler ne kadar aile ocaklarını söndürdü!” sözleriyle bu tür kelimeler üzerinden oluşacak iffet buhranına dikkat çeker.

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı