AraştırmaKapak

Milletlerin Tohumla İmtihanı

Dünya üzerinde yaşayan herkes, bir gün mutlaka çiftçilikle az veya çok uğraşmıştır. Çiftliklerde yaşar, çiftlik hayvanlarına bakar, tohum saklar, toprağa dayalı bir hayat sürer ve geçimini topraktan sağlar. Hindistan’dan Brezilya’ya bugün, klasik çiftçilik bir kenara atıldı ve kayboluyor. Büyük çiftlikler, endüstri malzemesine dönüşen tohum, kimyasalın yükselişi yaşanıyor. Ara ara geri dönüşler de oluyor. Bulunduğu noktadan uzaklaşanlar ne kadar uzaklaştı, geri dönenler başladığı yere gelebiliyorlar mı, bozulmamış eski bilgilerle taze bilgilerin beraber olabilmesi için neler yapılıyor… Dünya’dan bir kaç örnek ülke…

Arjantin’in Soya Endüstrisi

Dünya’da en fazla tarım alanına sahip ülkelerden Arjantin listede 10. sırada. 1960’lı yıllarda soya ekim oranı ülke genelinde sıfır idi. 1998 yılında yaklaşık 7 milyon hektarlık alanda soya ekildi. Soya arazilerinin içerisinde biyolojik çeşitlilik, farklı tarım ürünleri ve lezzet çeşitliliği adına ne varsa hepsi soya endüstrisinin çarkları arasında kayboldu. Bugün soyanın yerini Arjantin’de sorgum bitkisi alıyor. Fotoğrafta Arjantin’de sorgum hasadını görüyorsunuz. Güzelim araziler tek bir tür sorgum ve iş makineleri ile baş başa kalmışlar.

Brezilya Tohum Laboratuvarları

Latin Amerika’nın güzel ülkesi Brezilya’nın tarım arazileri, dünya genelinde tartışmasız bir verimliliğe sahiptir. Tarım arazileri konusunda Çin’den sonra beşinci sıradadır. Bu kadar geniş arazileri olmasına rağmen gıdada tekelleşmeye karşı Brezilya halkı birkaç defa ayaklandı. Brezilya fıstığından soya fasulyesine gen aktarımında fıstıktan-fasulyeye alerjiye sebep olan özelliklerin de taşındığı tespit edilmiş ve GDO karşıtları tarafından çok konuşulmuştu. Gelinen noktada 2010 yılından beri Brezilya organik tarım alanlarını, laboratuvar destekli geliştirmeye çalışıyor. Tohumlar üzerindeki hakimiyetini çeşitlilik ve lezzet temelli yeniden kurmaya çalışıyor.

Hindistan’da Yerel-Global Çatışması

Hindistan’da buğdaya “kanak” yani altın ismi verilir. Buğday tarımında milyonlarca çiftçi, tacir, işletmeci, değirmenci çalışır. Buğday ekonomisinden ekimlik tohum satışından, bilek gücü ile çalışan merdaneli lavaş açma makinesine kadar Hindistan’da milyonlarca insan ekmek yer.  Bu kadar büyük bir sistem küçük bir sermaye ve alt yapı ile çalışırdı. Sonra ne olduysa, Hindistan’da buğday ekonomisi raporları hazırlanmaya başlandı. Gıda zincirlerinin modernizasyonu gündeme getirildi. Açıkta satılan “un” kötü, geri kalmışlık sembolü, paketteki “un” hijyen, sağlık ve ilerlemenin adresi olarak gösterildi. Hintli tüccarların yüzyıllar içinde geliştirdikleri kalite kontrolleri sorgulandı, markalara güvenme üzerinde duruldu. 15 milyon istihdam için yola çıkanlar, endüstriyel tarım faaliyetleriyle 100 milyon insanın rızkı ve geçim kaynaklarını yok etmekten hiç çekinmediler.

Küba’da Neler Oldu?

Tarımın farklı yapıldığı yerlerden biridir Küba. Gübre, ziraî ilaç, sertifikalı tohum ülkede neredeyse yok denecek kadar az. Her şehir yüzde 60-70 oranında, kendi gıdasını kendi arazilerinden sağlıyor. 1 milyon ton sebze üretebilmek için ton başına 1 dolara denk gelen evsel atık ya da hayvan gübresi kullanılıyor. Kimyasal böcek ilacı yerine biyolojik usuller tertip ediliyor. Fotoğraf 2013 yılında Havana’da bulunan yüzlerce organik bahçeden birinde çekilmiş. “Daha azla daha çok üretmek”, sloganıyla hareket eden bu bahçelerden, Kübalılar çok şey bekliyorlar.

Irak’ta Neler Yaşandı?

Amerika, Irak’ı işgal ettikten sonra, 2004 yılında “Bitki çeşitliliği yasası” çıkardı. Bu, GDO’lu bitkilerin piyasaya sürülmesinin önünü açıyordu. İşgalden önce 2 milyon hektar buğday ekiliyordu ve çiftçiler kendi tohumlarını bir sene sonrası için saklıyorlardı. Bu uygulama yasaklandı. Ancak bir müddet sonra anlaşıldı ki verimsiz olarak gösterilen buğdayların patentlerini, uluslararası firmalar el altından almışlar. Irak’ın genetik mirası ve yüzyıllarca seleksiyon yapılarak geliştirilen tohumların patentleri kaptırıldı. Ve artık çiftçiler eski tohumlarını patent parası vererek, sertifikalı tohum adı altında tohum firmalarından satın alıyorlar.

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı