Din ve HayatMedya

Modern Dünyanın Kıyamet Komedisi

Son yıllarda gündeme gelen kıyamet senaryoları çok düşündürücü bir hal aldı. Öyle ki yapılanlar övgüyle bahsedilen modern dünyanın, aslında ne kadar da cahil insanlarla dolu olduğunu gösterdi.

Maya takvimine inanan bir gurup insan “kıyametin 2012’de kopacağına” inanıyordu. Konuyla ilgili yapılan haberler, toplantılar, konferanslar neticesinde kafalar daha da karıştırıldı. Hatta kıyametten, İzmir’in eski bir Rum köyü olan Şirince ile Fransa’nın güneyindeki Bugarach köyünün etkilenmeyeceği iddia edildi.

Kafası karışık modern dünyanın insanları ne olacağını merakla beklerken, konuyla ilgili farklı bir açıklama da Papa 16’ncı Benediktus’dan geldi. Benediktus, “Hazreti İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen Noel (25 Aralık) gerçek olmayabilir. Şu an yeni girdiğimiz yılın da aslında 2013 olmama ihtimali yüksek.” iddiasında bulundu. Papa’ya göre, Hazreti İsa’nın doğum tarihi bu zamana kadar doğru hesaplanmadı. Ona göre Hazreti İsa bilinenden 6 veya 7 yıl önce doğdu. Yani şuan 2019 veya 2020 yılı yaşanıyor olabilir. Bu kafa karışıklığı, olabilirlik bilgileri gösteriyor ki dünyaya dayatılan miladi takvim ve o takvim yılının ne olduğuna karar verilmesi bunun için de yeniden sorgulanması gerektiği anlaşılıyor.

Şirince yalan da olsa ‘kıyamet turizminden’ memnun

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünde, Maya takvimi hadiseden dolayı turizm memnuniyeti yaşandı. Her sene boş geçen 15-31 Aralık kış sezonu, bu sefer yüzde yüz dolu geçti. Dünyanın sonu geldiğinde ayakta kalacağı iddia edilen köye, dünyanın her yerinden modern yabancılar akın etti. Böylelikle köyde ticari hareketlilik yaşandı.

Şirince’de ‘mavi akım’ dedikleri bir enerjinin var olduğuna inanan yabancılar, Şirince’ye gelecek geminin onları kurtaracağına inanıyor. Bizim inancımıza göre kurtuluş Şirince’de değil elbette. Bunu bilen köy esnafı ve sakinleri durumu ticari bir fırsat olarak değerlendirerek,“Keşke bu söylentiler hep olsa da ticari hareketlilik devam etse.” temennisinde bulunmadan edemediler.

Kıyamet ne zaman kopacak?

Önce bir taraftan maya takvimine göre kıyamet 2012’de kopacak denildi. Sonra diğer taraftan bu yıl 2012 değil, 2018 iddiaları ortaya atıldı. Yaşanan gelişmeler modern dünya insanının nasıl bir korkuyla yaşadığını gözler önüne seriyor. Yıl 2013, onların söylediği gibi kıyamet küresel ısınmadan, buzulların erimesinden, karbondioksit seviyesinden, iklim değişikliğinden kopmadı ve kopmayacaktır da. Gelecek ancak ayet-i kerime ve hadis-i şerifler ışığında anlaşılabilir.

“Yeryüzünde Allah Allah denilmeyecek zaman gelmedikçe kıyamet kopmayacaktır.” (Sahih-i Müslim c.1/131)  Kıyametin ne zaman kopacağı hakkında bilgi ancak Hazreti Allah’a aittir.  Onun için geleceğe dair bilim diye söylenilen şeyleri kabul etmek doğru olmaz. Bize düşen Peygamber Efendimiz’in tavsiye ettiği üzere hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahirete çalışmaktır.

En Yeniler

Başa dön tuşu
Kapalı