Aile Özel

Neden Ağlar Bu Çocuklar?

Bebek doğduğunda ağlamaması ciddi problem belirtisidir. İlk ağlama sesi herkesi rahatlatır. Ancak zaman ilerleyip çocuk büyüdükçe, bu ağlamalar ebeveynlere zor anlar yaşatabilir.

Anne babalar bebeğin ilk aylarında sebebi belirlenemeyen ağlama nöbetleriyle karşılaşırlar. Bu ağlamalar ebeveynleri sabahlara kadar nöbet tutmaya mecbur bırakabilir. Hiçbir şeyin tesadüfen meydana gelmediği dünyada pek tabii olarak çocukların ağlamalarının da sebepleri vardır.

Aç oldukları anlatmaya çalışırlar, gazları gelir, seslerini duyurmak isterler, birilerini yanlarında görmek isteler, kendilerini ispatlamak ve istediklerini yaptırmak için ağlayabilirler. Bütün bu ağlamaları dört ana grupta topluyoruz ve buna göre ele alıyoruz. Bunlardan ilki temel ihtiyaçlar için ağlama.

Bil bakalım neden ağlıyorum?

İki yaşa kadar olan zaman diliminde bebekler ağlamayı bir refleks olarak kullanırlar. Günde ortalama 1-4 saat aralığında ağladıkları tahmin ediliyor. Bebekler; acıktığında, yorulduğunda, sıkıldığında, rahatsız olduğunda ve acı çektiğinde refleks olarak ağlama davranışı sergilerler. Bunlar anne babaya bir uyarı mesajıdır.

Ağlama davranışını takiben öncelikle bebeğin altının temiz olup olmadığı ve karnının tok veya aç olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aç olduğunu düşünmek için son beslenmenin üzerinden en az 2-3 saat geçmiş olmalıdır. Üç aydan küçük bebekler için bu süre 1 saattir. Bunların dışında bebeğin burnunun tıkanık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bebekler ağızdan nefes almayı bilmezler. Dolayısıyla burnu tıkanık bebekler çok ağlarlar. Özellikle 3 ayın altındaki bebeklerde ağlama sebeplerinden biri de gazdır. Gazı olan bebek, ayaklarını içeri çeker ve hıçkırarak ağlar. Karın masajı, omuza alınarak gazı çıkıncaya kadar pışpışlamak çözüm olabilir. Sebepsiz yere ve aralıksız 3-4 saat ağlayan bebekler hasta olabilir. En kısa sürede doktora götürülerek muayene olması sağlanmalıdır.

Her vakit ağlayacağımı sanma

Çocuk iki yaşa geldiğinde kişilik gelişimi anneye bağımlılık ile özerklik arasında bir dengede yer alır. İki ve üç yaş arasındaki dönemde ağlamaların büyük çoğunluğu özerklik duygusundan kaynaklanan inatçılık sebebiyle gerçekleşir. Ancak inatlaşma ağlamaları geçicidir. Ebeveynlerin bu dönem ağlamalarına karşı geçici olduklarını düşünerek daha sabırlı olmaları beklenmektedir. İnatlaşma sebebiyle öfke nöbeti yaşayan bir çocuk için, ilk kural dikkatini başka yöne çekmeye çalışmak olmalıdır. Çocuğun kişilik gelişimi açısından bu dönemde çocukla kurulan iletişim, onun sonraki yaşlarda ortaya koyduğu davranışları belirlemede büyük öneme sahiptir.

Ağladığımda emek vermezsen zahmetim çok olur

İnatlaşma ağlamaları döneminde çocukla kurulan iletişim ve çocuğa karşı davranış, bu dönemde daha çok ortaya çıkmaktadır. Örneğin, bir önceki dönemde her ağladığında istediği yapılan ve bu şekilde susturulan, sakinleştirilen çocuklar, 3-4 yaşlarından itibaren ağlamayı bir silah olarak kullanmaya başlarlar. Yine bir önceki dönemde anne babaları tarafindan sürekli olarak “yapma, elleme, koşma, oynama” şeklinde uyarılan çocuklar bu dönemde istediğini yaptırma ağlamalarına sıkça başvururlar. Diğer bir ifadeyle

2-3 yaş döneminde çocuğa karşı gösterilen davranış, bir sonraki dönemde çocuğun sergileyeceği davranışları belirlemektedir. Marketlerde, oyuncakçı dükkanlarında anne babalarıyla inatlaşan çocuklar, bebeklik döneminden itibaren anne babaların bilinçsizce yanlış tutumlarıyla büyütülmüş çocuklardır.

Zamanla istediğini ağlayarak yaptırmayı öğrenen çocuk, bunu bir strateji olarak kullanmaya başlar. Annenin hayır dediği bir istek için babaya gider. Onun da hayır dediği aynı istek için diğer aile büyüklerini devreye sokabilir. Anne babaların bu noktada tutarlı bir davranış sergilemeleri gerekmektedir. Gerekirse çocuğun sıkıştığı durumlarda destek amacıyla başvurabileceği diğer aile büyükleri ile de görüşülerek daha tutarlı bir davranış sergilenebilir.

Duygusal sebeple ağlamalarına dikkat

Özellikle üç yaş üstü çocuklarda ağlamalar bazen yukarıda bahsedilenlerin dışında başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Eğer çocuğun ağlaması için hiçbir sebep bulunamadıysa bu bir depresyon belirtisi olabilir. Anne baba arasında çocuğun duyabileceği veya görebileceği yerlerde yaşanan tartışmalar, kardeş kıskançlığı, aile birliğinin bozulması sonucu
çocuğa yeterli alaka gösterilmemesi gibi gibi duygusal problemler çocukluk çağı depresyonu sebepleridir.

Duygusal ağlama, diğer ağlama türleri arasında en çok dikkat edilmesi gereken, çocuğun kişiliğinde onarılması güç yaralar açabilen ağlamalardır. Bu sebeple ebeveynler, çocukların yanında kesinlikle tartışmamalı, çocuğun fiziksel ihtiyaçlarının yanında ona ilgi göstermeli, onunla kaliteli vakit geçirerek çocukların duygusal ihtiyaçlarını karşılamaya dikkat etmelidir.

Etiketler

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı