EdebiyatEğitimHikaye ve Günlükler

Oku Oku Adam Ol Diyenler!

Canlı Kitap

Okumadan olmaz diyenler, gerçekten de doğru mu söylüyor. Kütüphanelerin de neyi var, ne okumuşlar, neyi okumadan adam olunmaz, diyorlar.

Etrafımızda okumak üzerine o kadar telkinler var ki. Bunlardan bir tanesi de “Oku, oku adam ol!” Peki, böyle diyenler okumanın ne derece kıymetli bir şey olduğuna haiz midirler? Yoksa dillere pelesenk olmuş bir tabir, alışkanlık haline mi geldi? Oku oku adam ol, diyenler için ilginç yaşanmış bir hikaye:

1961 yılında askere gittim. 57. dönem yedek subay okulumuz Ankara’daydı. Komşu bölüklerde edebiyat öğretmenleri vardı. Ben fırsat buldukça onların yanına sokuluyor, bilmediğim, meraklı olduğum konularda bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum. Bir gün eğitim sahasında verilen uzunca bir dinlenme esnasında, o edebiyat öğretmenlerinden birinin yanına oturdum. Sözü döndürüp dolaştırıp yine edebiyata, kitaba ve okumaya getirdim Arkadaşıma “Af edersin”dedim. “Merakımı hoş gör! Ben de biraz kitap okumaya meraklıyım da öğrenmek istiyorum. Ne kadar kitabın var acaba?”

Burnunun ucuna kadar indirdiği kasketiyle yüzüme baktı ve mağrur bir ifadeyle:

“Çok!” dedi.

“Canım elbette çok kitabın olacak” dedim. “Sen bir edebiyat öğretmenisin. Senin kitabın elbette çok olacak!

Kütüphanende acaba ne kadar?

Sözümü kesti. Tekrar sesini yükselterek.

“Benim çok kitabım var” dedi.

“Sayısını kesin olarak bilemem.”
“Ben de senden zâten kesin bir rakam istemiyorum “ dedim. “Üç aşağı-beş yukarı, şöyle yuvarlak bir rakam söyleyemez misin?”

Gözlerini kıstı. Bir süre düşündü. Sonra ellerini yanlarına açarak, kitaplarını sanki kucaklıyormuş gibi, tartıyormuş gibi yaparak cevap verdi:

“Kitaplarımın sayısı galiba 25-30 civarında” dedi. “Benim çok kitabım var!”

1961 yılında benim kitaplarımın sayısı 4000 civarındaydı. Bunu o edebiyat öğretmenine söylemedim ve sanki daha bir tek kitap almamışım gibi, derin bir hayranlıkla, gıptayla, şaşkınlıkla yüzüne baktım:

“Ah, ne kadar güzel dedim! Ah ne kadar güzel! Doğrusu imrendim sana! Bir gün bir boş zamanında o kitaplarından bir kaçının adını ve yazarını bana da söyler misin?” dedim. “Ben de beş-on kitap sahibi olmak istiyorum da…”

Mağrur bir gülümsemeyle göğsünü hafifçe ileriye çıkardı.

“Olur olur!” dedi. “Yazdırırım tabiî. Okumak lazım azizim, okumadan olmaz.”

Bu hikâye, Yavuz Bülent Bakiler’in Sözün Doğrusu kitabında geçiyor. Okumadan olmaz diyenler, gerçekten de doğru mu söylüyor. Kütüphanelerin de neyi var, ne okumuşlar, neyi okumadan adam olunmaz, diyorlar. Hayatınızda size okuyun diyecek olan o kadar kişiyle karşılaşacaksınız. Onlara sorun “Kütüphanenizde hangi kitaplar var?” Bu size okumuş adamlara ve tavsiye edilen doğru kitaplara götürecektir.

Ya da “Oku, oku” emrine ulaştıracak kitaplara kulak vermeniz en doğrusu.

Etiketler

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı