Aile ÖzelEğitim

Okul Harici Keyifli Öğrenme

Çocuklar için öğrenme ortamları sadece eğitim kurumlan mıdır? Diğer bir ifadeyle, sadece eğitim kurumları mı çocuklara yaparak ve yaşayarak öğrenme imkânını sunar? Son dönemde yapılan araştırmalar, öğrenmenin ve bilginin tek kaynağının okul olmadığını ortaya koymuştur. Bunun sonucu olarak ta “okul dışı öğrenme” kavramı ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde ilk, orta ve lise yaş grubunda toplam 16 milyon çocuk ve gencinin olduğu bilinmektedir. Ortalama bir yıl içindeki tatillerimizi incelediğimizde, 12 hafta yaz tatili, 2 hafta sömestr tatili, bayram vb. tatiller ile toplam 16 hafta tatil olduğunu görüyoruz. Yani 12 ayın 4 ayını tatille geçirmekteyiz.

Toplumun giderek bilgi toplumu olduğu, öğrenmenin ve bilginin önem kazandığı çağımızda tatiller, öğrenme kavramının yeniden ele alınması için fırsata dönüştürülebilir.

Sosyal ve Psikolojik Destek

Okul dışı programlar, yaz tatili gibi okula uzun süre ara verilen dönemlerde okulda öğrenilenlerin unutulmaması ve dolayısıyla derslere odaklanamama problemine bir son verilmesi için biçilmiş kaftandır.

Okul dışı öğrenme ortamları öğrencilerin çeşitli aktivitelerle sosyalleşmelerine yardımcı olur ve bu doğrultuda psikolojik gelişimlerine katkı sağlar.

Bu programlar, öğrencinin öğrenim hayatı boyunca karşılaşacağı sınav öncesi yaşanan stres, gerginlik ve başarısızlık korkusunu yenmesini ve düzenli ders çalışma alışkanlığı kazanmasını sağlamaktadır.

Öğrencilerin okul esnasında gördükleri konuları bir süre sonra unutması doğal bir durumdur. Okul dışı öğrenme ortamlarında okul sonrasında öğrencilerin konuları pekiştirmesi imkânı sağlanır.

Odaklanmayı Etkiliyor

Tatiller gibi öğrenmeye verilen aralar okullarda öğrenilen bilgilerin unutulmasına, öğrencilerde ders konularıyla ilgili dikkat dağınıklıklarına sebep olabilmektedir. Özellikle uzun süreli tatillerin ardından kuruma dönüşte adaptasyon uzun zaman almaktadır. Bu ve bunun gibi durumlarda okul dışı öğrenme ortamlarında, tatil havasında keyifli bir mekânda yapılan öğrenme programları çocukların eğitime ruhen yaklaşmalarını sağlar. Bu programlar sayesinde uzun vadede çocuklar, okula dönüşte daha
çabuk uyum sağlarlar ve dikkatlerini daha çabuk toparlayabilirler.

Okul dışı öğrenme programları sanıldığının aksine çocuklarda enerjilerini kaybetmelerini değil, psikolojik olarak yenilenmiş, enerji dolu ve dinç bir şekilde okula hazır olmalarını sağlar.

Eğitim sistemindeki değişiklikler ve yaz tatilinde meydana gelen öğrenme kaybı, öğrenilenleri unutma endişesi, dikkatleri akademik başarılar üzerine çekti. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan araştırmalar, okul dışı öğrenme programlarına katılmanın yaz aylarında görülen öğrenme kaybını önemli ölçüde engellediğini

Dezavantajları ve Tavsiyeler

Bir eğitim faaliyeti, sırf eğitim ve keyifli bir öğrenme maksadıyla hazırlansa da bazı püf noktalara dikkat edilmediğinde dezavantajları da beraberinde getirebilir. Mesela, okul dışı öğrenme ortamında yaş grupları dağılımı homojen olmalıdır. Yani 8 yaşındaki çocuklarla 14 yaşındaki çocukların aynı yerde bulunması bir dezavantajdır.

Okul dışı programlar, çocukların dinlenme ihtiyaçları gözetilerek planlanmalıdır. Öğrenmeye tatil süresinin tamamı değil, azami 3’te 2’si ayrılabilir.

Okul dışı programlarının sayıları gün geçtikçe artmakta, bu durum nitelik sorununu da beraberinde getirmektedir. Öğrenci için seçilen okul dışı öğrenme programının eğitici amaçlara hizmet eden, deneyimli ve özellikle karakter gelişimini destekleyen programlar olmasına dikkat edilmelidir.

Programlarda öğrencilerin yalnızca akademik gelişimleri değil; sosyal, kültürel ve manevi yönleri de önemsenmelidir. Bu hassasiyetin bir ürünü olarak öğrencilerin tarihi ve kültürel bilgi yanında arkadaşları ve öğretmenleri ile daha güçlü bir iletişim kurarak sosyal anlamda da gelişmesi sağlanmalıdır.

Bu programlar öğrencilerin karakter gelişimlerine katkı sağlamak bakımından da tam bir fırsat olarak değerlendirilmeli ve programlarda en etkili öğrenme metotlarından biri olan model alma yoluyla öğrenme ilkesi benimsenmelidir.

Etiketler

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı