Sağlıklı Hayat

Önce Tedbir, Sonra Tevekkül

Sonbaharda yağan ilk yağmur manasına da gelen Ramazan, ay itibarıyla bir ucu ilk yağmurlar dönemi olan eylüle denk gelse de, hasat mevsimi olan ağustos da ondan pay almaktadır. İlk yağmurlarla yeryüzünün temizlenmesi gibi bedenen ve ruhen tam bir temizlik yapabilmek için, Uzm. Dr. Nazım Ergünün dediği gibi biraz metanet, bununla beraber bir dizi tedbir listesi bize yardımcı olacaktır.

Bu yıl Ramazan ayı yaz dönemine denk geliyor. İnsanlar Ramazan-ı Şerifin hiç tatmadıkları farklı maddi manevi lezzetlerini tadacaklar. Ama sağlık sorunları yaşama endişesi taşıyıp bunu ehil bir uzmana sorma ihtiyacı hissedenler olabilir. Dâhiliye Uzmanı Dr. Nazım Ergün ile oruçlu günlerde yaşanabilecek sağlık sorunları üzerine konuştuk.

“Ramazan ayının, yaz günlerine denk gelmeye başlamasıyla tedirgin olanlar olabilir. Bunun temel iki sebebi var. Biri rahatsızlanma endişesi, diğeri ise bünyeyi iyi kullanamamaktan dolayı işini iyi yapamamak.”

Ergün, çözümü ise yine iki noktada topluyor.

Maddi, manevi tedbir ve manevi hazzın lezzetine vakıf olan bir tevekkül. Yalnız bu ikisinin o kadar kolay olmadığını belirterek sözlerine şöyle devam ediyor:

“Tedirgin olan insanların asıl sıkıntısı rahtsız olabilecekleri hissinden kaynaklanıyor. Alınacak birtakım tedbirlerle çok zorlanmadan Ramazan-ı Şerifi tamamlamak mümkün. Bunun için bilmemiz gereken; sağlıklı bir insan 1 haftaya kadar gıdaya, 3 güne kadar da suya dayanabilmektedir. Ramazan’da aç ve susuz kalacağımız süreler bunun çok altındadır.”

En Yeniler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı